[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 listopada 2008 r. (ILPB1/415-701/08-3/AG). [/b]
Podatnik zapytał o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na kurs lotnika. Prowadzi działalność gospodarczą. Ponieważ przynosi ona coraz mniejsze zyski, chce poszerzyć ją o usługi reklamowe samolotem i o wynajem samolotu. Wiąże się to z koniecznością zakupu samolotu oraz ukończeniem kursu lotnika. Przedsiębiorca ma zamiar przy użyciu samolotu reklamować usługi własnej firmy, ciągnąc za nim duży afisz reklamowy, aby był widoczny podczas przelotu i postoju na lotnisku. Będzie też reklamował usługi innych firm. Zamierza również wynajmować samolot. Nie był jednak pewny, czy wydatki na kurs lotnika zwiększą koszty prowadzonej działalności.
[srodtytul]Racjonalne i uzasadnione[/srodtytul]
Izba skarbowa zgodziła się na to. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy. Kosztem są zatem nie wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła. Ciężar wskazania tego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z niego określone skutki prawne.
Z oceny związku z prowadzoną działalnością powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła.
[srodtytul]Zanim odliczysz, sprawdź[/srodtytul]
Do stwierdzenia, czy wydatek poniesiony przez przedsiębiorcę na opłacenie kursu lotnika może być zaliczony do kosztów, istotne jest ustalenie:
- czy związany jest on z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
- czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.
Wydatki na opłatę kursów specjalistycznych nie zostały wymienione w katalogu kosztów negatywnych, o którym mowa w art. 23 ustawy. W przypadku spełnienia pozostałych warunków mogą być zatem zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Z wymienionych dwóch grup wydatków dotyczących kształcenia, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej zaliczone mogą być wydatki związane z nauką tylko wtedy, kiedy w ich przypadku uznaje się, że są one racjonalnie i gospodarczo uzasadnione oraz mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
[srodtytul]Konieczny jest związek [/srodtytul]]
Podatnik zamierza podjąć naukę na kursie specjalistycznym. Wydaje się, że pomiędzy tematyką podjętego kursu a rodzajem prowadzonej działalności istnieje związek przyczynowo-skutkowy pozwalający zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów.
[ramka][b]Uwaga [/b]
Kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.[/ramka