[b]Tak orzekł WSA w Szczecinie w wyroku z 12 listopada 2008 r. (I SA Sz 333/08).[/b]
Spółka prowadzi działalność deweloperską. Chcąc kupić grunt, zaciągnęła pożyczkę i wzięła kredyt w banku. Odsetki od pożyczki i kredytu zaliczyła do kosztów uzyskania przychodu w dacie ich zapłaty. Organy podatkowe zakwestionowały taki sposób rozliczenia odsetek, stwierdzając, że mogą one zostać potrącone dopiero w chwili uzyskania przychodu ze zbycia kupionego gruntu. Spółka wniosła odwołanie, a potem skargę do WSA.
Sąd ją jednak oddalił. W myśl art. 15 ust. 4 ustawy o CIT koszty bezpośrednie są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Organy podatkowe ustaliły, że nie powstał przychód z nieruchomości, więc odsetki nie mogły być odliczone. Stanowisko to jest uzasadnione wykładnią celowościową. Nierówne byłoby bowiem traktowanie przedsiębiorców w ten sposób, że nabywca gruntu finansowanego z kredytu lub pożyczki płaci znacząco niższy podatek niż ten, który nabywa taki sam grunt za gotówkę. Koszty związane z nieruchomością powinny być zatem rozliczane w momencie uzyskiwania z nich przychodu.
[ramka][b]Komentuje Jakub Podleśny, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]
Kwestia rozliczenia w kosztach wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego przez dewelopera na zakup gruntu pod inwestycję budzi spore wątpliwości. Problematyczna jest jednak nie sama możliwość zakwalifikowania takich wydatków do kosztów, ale określenie prawidłowego momentu ich potrącenia.
Obecnie organy podatkowe coraz częściej twierdzą, że odsetki od kredytu zaciągniętego przez dewelopera są kosztami innymi niż bezpośrednio związane z przychodem i mogą być odliczone w momencie zapłaty (tak np.[b] Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 20 czerwca 2008 r., ILPB3/423-189/08-3/HS)[/b]. Podejście takie argumentowane jest koniecznością uwzględnienia specyfiki działalności dewelopera, która polega na wytworzeniu produktów do sprzedaży (tak np. [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 21 marca 2008 r., IP-PB3-423-48/08-2/JG)[/b]. Odsetki od kredytu na zakup gruntu pozostają zatem w związku z przychodem ze sprzedaży wybudowanych na nim lokali (i odpowiadającej im części gruntu), lecz nie jest to związek bezpośredni (tak np. [b]Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 3 marca 2008 r., ILPB3/423W-7/08-2/BN)[/b].Prezentowany wyrok potwierdza związek wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup gruntu z przychodem z działalności deweloperskiej, jednakże kwalifikuje te koszty jako potrącalne dopiero w dacie uzyskania odpowiadającego im przychodu (czyli wynagrodzenia ze sprzedaży gruntu). Stanowisko takie, podzielane przez część ekspertów i niektóre organy podatkowe (np. [b]I Mazowiecki Urząd Skarbowy w interpretacji z 20 września 2007 r., 1471/DPR1/423-105/07/MK/1)[/b], również nie jest bezpodstawne.
Wydaje się jednak, że linia interpretacyjna, zgodnie z którą rozpoznanie w kosztach odsetek od kredytu zaciągniętego przez dewelopera na zakup gruntu pod inwestycję nie jest zawieszane do momentu uzyskania przychodu, jest bardziej uzasadniona ze względu na specyfikę branży deweloperskiej. Istnieje jednak ryzyko sporu z organami podatkowymi w tej sprawie. [/ramka]
[i]Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]