[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 listopada 2008 r. (ILPP2/443-769/08-3/JK).[/b]

[srodtytul]Spóźniona rejestracja...[/srodtytul]

Podatniczka w lutym 2008 r. rozpoczęła działalność gospodarczą. Sprzedaje aparaty dla niedosłyszących. Pierwsza sprzedaż nastąpiła w kwietniu. Mimo że działalność rozpoczęła w lutym, nie zarejestrowała się dla celów VAT. Zrobiła to dopiero w sierpniu, rezygnując jednocześnie ze zwolnienia. Po rejestracji złożyła VAT-7 od lutego 2008 r. do deklaracji bieżącej, wykazując za poszczególne miesiące podatek należny oraz naliczony zgodnie z prowadzonymi rejestrami VAT za kolejne okresy. Zastanawiała się, czy mimo tak późnej rejestracji może odliczyć naliczony VAT z faktur otrzymanych przed rejestracją.

[srodtytul]... nie pozbawia uprawnień... [/srodtytul]

Izba skarbowa przyznała jej to uprawnienie. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny.

Jeśli w tych terminach podatnik nie dokona obniżenia podatku należnego, może to zrobić w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Gdy i w tym czasie się to nie uda, może obniżyć podatek należny przez korektę deklaracji za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku.

[ramka][b]Uwaga[/b]

Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą albo przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez nich z prawa do obniżenia podatku należnego.[/ramka]

Istotne jest to, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Przedsiębiorcy są zobowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne. Przepisy dotyczące rejestracji nie przewidują jednak sankcji w postaci pozbawienia podatnika prawa do pomniejszenia podatku należnego o naliczony.

[srodtytul]... podatnika VAT czynnego[/srodtytul]

[b]Art. 88 ust. 4 ustawy o VAT nie wskazuje, aby do nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego konieczne było posiadanie statusu podatnika zarejestrowanego w momencie otrzymania faktur zakupu. Status podatnika czynnego (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia.[/b]

Oznacza to, że [b]podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować, musi posiadać status podatnika VAT czynnego[/b] (musi go posiadać w momencie realizacji uprawnienia).