Wtedy przedsiębiorcy mogą czekać dłużej. Chyba że złożą zabezpieczenie majątkowe.

[srodtytul]Termin jest krótszy...[/srodtytul]

Ważna dla firm zmiana to skrócenie podstawowego terminu zwrotu podatku. Zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT zwrot różnicy podatku będzie następował w terminie 60 dni od złożenia deklaracji. Uzyskanie zwrotu w tym terminie będzie niezależne od charakteru zakupów towarów i usług (środki trwałe, zakupy operacyjne) oraz okresu prowadzenia działalności.

Niewątpliwie jest to bardzo korzystna zmiana, zwłaszcza w odniesieniu do zakupów innych niż środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, gdyż podstawowy termin zwrotu nadwyżki podatku został skrócony trzykrotnie, ze 180 do 60 dni.

Jednocześnie została utrzymana możliwość otrzymania przyspieszonego zwrotu podatku w terminie 25 dni od złożenia deklaracji. Jest tak wtedy, gdy kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji wynikają m.in. z faktur lub dokumentów albo decyzji celnych, które zostały przez podatnika zapłacone.

Nie będzie natomiast możliwości podwyższenia kwoty zwrotu VAT m.in. ze względu na sezonowość produkcji lub wykonywanych usług.

[srodtytul]... ale urząd może go wydłużyć ...[/srodtytul]

Wprowadzenie tych korzystnych regulacji nie oznacza jednak, że przedsiębiorca każdorazowo otrzyma zwrot podatku w ciągu dwóch miesięcy. Podobnie jak do tej pory organy podatkowe będą mogły przedłużyć termin zwrotu w celu zweryfikowania jego zasadności. Nowe przepisy regulują jednak dokładnie, w jakiej formie ta weryfikacja może być przeprowadzona. Może to mieć miejsce w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, postępowania podatkowego lub postępowania kontrolnego prowadzonego na podstawie ustawy o kontroli skarbowej. Przedłużenie terminu zwrotu ze względu na podjęcie innych czynności kontrolnych niż czynności wyjaśniające jest nowym i dość niekorzystnym rozwiązaniem dla podatników.

Gdy okaże się, że zwrot jest jednak uzasadniony, podatnik otrzyma należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej (stosowanej przy odroczeniu płatności podatku lub rozłożeniu na raty).

[srodtytul]...chyba że jest zabezpieczenie [/srodtytul]

Jeśli fiskus zdecyduje się na weryfikację rozliczenia, a firmie bardzo zależy na odzyskaniu podatku, może złożyć zabezpieczenie w wysokości odpowiadającej kwocie zwrotu. Jeżeli podatnik złoży wniosek w tej sprawie wraz z zabezpieczeniem, urząd zwróci mu pieniądze w ciągu 60 dni, a gdy ten termin minął – w ciągu 14 dni od złożenia zabezpieczenia.

Zabezpieczenie majątkowe może być złożone w formie:

- gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;

- poręczenia banku;

- weksla z poręczeniem wekslowym banku;

- czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku;

- określonych rodzajów papierów wartościowych (np. bankowych papierów wartościowych).

Jedynie w przypadku zwrotu podatku do równowartości w złotych 1000 euro zabezpieczenie majątkowe może być złożone w formie weksla.

To od podatnika zależy wybór rodzaju zabezpieczenia.

Nowelizacja wprowadza również przepisy dotyczące odmowy przyjęcia zabezpieczenia przez organ podatkowy, jak i zasad oraz terminów jego zwolnienia.

[srodtytul]Wcześniejsze rozliczenia bez zmian[/srodtytul]

Mimo że zmiany zasad zwrotu wchodzą w życie 1 grudnia 2008 r., do rozliczeń za poprzednie okresy będą generalnie miały zastosowanie dotychczasowe rozwiązania. Nie dotyczy to jednak przepisów o zabezpieczeniu majątkowym, które stosuje się również do zwrotów za wcześniejsze okresy rozliczeniowe.

[i]Autor jest starszym menedżerem w Zespole Podatków Pośrednich w biurze Ernst & Young w Warszawie[/i]

[ramka][b]Nawet gdy nic nie sprzedałeś[/b]

Zwrot podatku będą mogli otrzymać też przedsiębiorcy, którzy nie wykonują w rozliczanym okresie czynności opodatkowanych. To ważna zmiana, usuwająca niezgodność z prawem wspólnotowym. Zgodnie z nowym art. 87 ust. 5a ustawy, w sytuacji gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym jakichkolwiek czynności opodatkowanych (w Polsce lub za granicą), przysługuje mu zwrot VAT naliczonego związanego z jego działalnością gospodarczą, w ciągu 180 dni od złożenia rozliczenia. Termin ten można skrócić do 60 dni, jeżeli firma złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu.

Uzyskanie zwrotu w takiej sytuacji to prawo, a nie obowiązek podatnika. Może bowiem przenosić kwotę podatku do rozliczenia w następnych okresach, np. wychodząc z założenia, że nadwyżka zostanie w ten sposób szybciej rozliczona z uwagi na wystąpienie opodatkowanej sprzedaży. Ze względu na wprowadzenie tej zmiany zniesiono tzw. zaliczkowy tryb zwrotu, o którym mówił art. 93 ustawy o VAT. [/ramka]