W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, wykonujących umowę agencyjną, zlecenia lub inną umowę o świadczenie usług, wypłacone w 2020 r. świadczenie postojowe będzie zwolnione z podatku dochodowego. Warunkiem jest, aby osoby te nie podlegały ubezpieczeniom społecznym z innych tytułów.

Świadczenie postojowe zostało wprowadzone do specustawy jako jedno z rozwiązań stanowiących pomoc dla osób dotkniętych przestojem w prowadzeniu działalności. Skoro zaś jego celem jest pomoc osobom w trudnej sytuacji finansowej, to naturalne jest zwolnienie go z opodatkowania, aby zachowało jak najwyższą wartość netto. Świadczenie będzie wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolnieniu z podatku dochodowego będzie również podlegała wartość zapewnionego przez pracodawcę w 2020 r. pracownikom zakwaterowania oraz wyżywienia niezbędnych do realizacji obowiązków pracowniczych. W ramach specustawy pracodawcy prowadzący działalność polegającą na zapewnieniu funkcjonowania systemów i obiektów infrastruktury krytycznej, podwykonawcy oraz dostawcy, a także przedsiębiorstwa zapewniające funkcjonowanie stacji paliw płynnych i stacji gazu ziemnego mogą zmienić system lub rozkład czasu pracy pracowników w sposób niezbędny dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa lub stacji. Mogą także polecić zatrudnionym pracownikom świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych w zakresie i wymiarze niezbędnym dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa lub stacji. Jeśli zdecydują się na taki krok, ich obowiązkiem jest zapewnienie pracownikom wspomnianego zakwaterowania i wyżywienia.

Do skorzystania z preferencji wystarczy nieuwzględnianie świadczeń zwolnionych z opodatkowania przy kalkulacji należnych zobowiązań podatkowych w PIT.

Tarcza antykryzysowa - poradnik prawny

Autor jest prawnikiem w kancelarii Ożóg Tomczykowski