[srodtytul]Oddział[/srodtytul]

Tak samo jak spółka z o.o. oddział musi się zarejestrować. Zobowiązany jest także do składania rocznego zeznania podatkowego (CIT-8). Przepisy nakładają bowiem poszczególne obowiązki sprawozdawcze, w postaci zeznań, deklaracji czy informacji, zarówno na osoby prawne, jak i inne jednostki organizacyjne, które osobowości prawnej nie posiadają. Ze względu na taką konstrukcję należy przyjąć, że oddział obowiązują takie same jak spółkę z o.o. obowiązki sprawozdawcze. Inaczej będzie w przypadku deklaracji, które przewidziane są jedynie dla osób prawnych (w praktyce spółek kapitałowych). Sytuacja taka dotyczyć będzie między innymi deklaracji CIT-6R.

Najistotniejszą kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę przy okazji analizy konkretnych obowiązków sprawozdawczych, jest rozstrzygnięcie charakteru powiązań między oddziałem i jego jednostką macierzystą, np. założycielską spółką akcyjną.

Ze względu na regulacje ustawy o CIT należy przyjąć, że są to podmioty powiązane, co powoduje obowiązek stosowania wymogów dotyczących dokumentacji cen transferowych.

[srodtytul]Zakład[/srodtytul]

Jeśli przedsiębiorca nie decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce w formie spółki lub oddziału, może założyć zakład. Powinien go zarejestrować jako podatnika podatku dochodowego oraz czynnego podatnika VAT. Wymóg rejestracji podatkowej pod warunkiem prowadzenia samodzielnej działalności nakłada ustawa o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Obowiązki sprawozdawcze nałożone na zakład są, co do zasady, analogiczne do tych, które dotyczą spółki z o.o.Trzeba jednak zwrócić uwagę na wzajemne relacje między zakładem i jednostką macierzystą. Należy przede wszystkim rozważyć, czy składane deklaracje powinny dotyczyć zakładu jako takiego, czy też przedsiębiorstwa (spółki), z którym zakład ten jest utożsamiany. Chociażby przy składaniu informacji ORD-U należy ocenić, czy raportowane muszą być wszystkie, po spełnieniu dodatkowych wymogów, umowy zawarte z nierezydentami, czy tylko te, które zakładu dotyczą bezpośrednio.

[ramka][b]Przykład[/b]

Spółka austriacka, której zakład funkcjonuje w Polsce jako stała placówka, zawiera umowy ze spółkami hiszpańskimi (nierezydentami). Czy zakład musi składać formularz ORD-U informujący o tych umowach? Interpretując przepisy literalnie, na zakład, jako polskiego podatnika, nałożony jest obowiązek ich raportowania. Pod względem prawnym bowiem spółka i jej zakład, któremu nie nadano w Polsce konkretnej formy prawnej, to jeden podmiot. Ze względów funkcjonalnych wydaje się jednak zasadne, może nawet konieczne, zawężenie tego obowiązku tylko do umów, które zakładu dotyczą bezpośrednio. Ten sam model należałoby przyjąć także przy tworzeniu dokumentacji dotyczącej cen transferowych. Wówczas dokumentowane byłyby transakcje, które zawarto w imieniu zakładu.[/ramka]

[srodtytul]Przedstawicielstwo [/srodtytul]

Przedsiębiorcy zagraniczni mogą zakładać w Polsce przedstawicielstwa, których działalność ograniczona jest wyłącznie do reklamy i promocji firmy zagranicznej. Tak więc przedstawicielstwo nie prowadzi działalności stricte handlowej, w związku z czym nie musi się rejestrować jako podatnik podatku dochodowego (nie składa zatem rocznego zeznania CIT-8), nie jest także co do zasady czynnym podatnikiem VAT. Może być podatnikiem VAT, jeśli np. przekazuje darowizny.

Nie oznacza to jednak, że przedstawicielstwo nie ma żadnych obowiązków sprawozdawczych. Aby móc aktywnie funkcjonować, musi przecież zawierać umowy z innymi podmiotami.

Ponoszenie określonych wydatków, związanych między innymi z kampanią reklamową, może powodować, że przedstawicielstwo stanie się płatnikiem podatku zryczałtowanego. Może więc być zobowiązane do składania deklaracji CIT-10R,informacji IFT-2/IFT-2R lub ORD-U/ORD-W1.

[i]Anna Paryła jest starszym konsultantem w zespole Global Compliance Services w biurze krakowskim firmy PricewaterhouseCoopers

Grzegorz Proksa jest konsultantem w zespole Global Compliance Services w biurze krakowskim firmy PricewaterhouseCoopers[/i]