[b]Tak.[/b] Nie są to bowiem wydatki, które powinny być amortyzowane. Przypomnijmy, że nie są bezpośrednim kosztem wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Są one rozliczane poprzez odpisy amortyzacyjne. Tak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) oraz art. 22 ust. 8 ustawy o PIT.

Wartości niematerialne i prawne definiuje art. 22b ust. 1 ustawy o PIT. Są to nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa i wartości (wymienione w siedmiu punktach) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.

Ważna jest tu pierwsza część przepisu: amortyzacji podlegają prawa i wartości „nabyte” przez podatników. Tak więc nie podlegają amortyzacji (nie są wartościami niematerialnymi i prawnymi w rozumieniu ustawy o PIT) prawa i wartości „wytworzone” przez podatników (tzn. takie, które są ich dziełem).

Oznacza to moim zdaniem, że opłaty urzędowe dotyczące ochrony wynalazków nie są wydatkami, które musimy amortyzować. Mogą one być zaliczone do kosztów bezpośrednio. Oczywiście jeśli wynalazek jest używany na potrzeby firmy.

[i]Tomasz Krywan, współpracownik Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]