Tak uznał [b]dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 17 października 2008 r. (nr IPPB[3/4]23-1218/08-4/MW)[/b].
Spółka organizuje imprezy integracyjno-szkoleniowe dla pracowników i chce wiedzieć, czy imprezę, w której skład wchodzą usługi gastronomiczne oraz kręgle, może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów.
W opinii spółki wydatki te wiążą się z jej działalnością, a celem imprezy jest podnoszenie kwalifikacji pracowników, tworzenie więzi między nimi, co przyczynia się do ich lepszej motywacji do pracy i w efekcie ma wpływ na zwiększenie przychodów.
Kosztami podatkowymi, według art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są koszty poczynione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Warunkiem zaś uznania wydatku za koszt jest istnienie między tym wydatkiem a osiąganymi przychodami związku przyczynowo-skutkowego, czyli wykazanie, że wydatek ma wpływ na powstanie, zwiększenie lub zachowanie źródła przychodu.
[b]Ustawodawca nie wymaga jednak, by poniesiony koszt przyniósł określony przychód, lecz by był poniesiony w celu jego osiągnięcia.[/b] Zatem, według wnioskodawcy, kosztem uzyskania przychodu są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, który przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła. Kosztami podatkowymi mogą więc być również wydatki na rzecz pracowników w postaci organizowania spotkań o charakterze integracyjno-szkoleniowym.
Opinię tę podzielił także organ podatkowy. Potwierdził, że kosztami podatkowymi są również tzw. koszty pracownicze. Obejmują one przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. [b]Do nich zaliczyć też można wydatki na rzecz zatrudnionych w postaci organizowania dla nich imprez okolicznościowych (integracyjnych), lecz za każdym razem trzeba sprawdzić, jaki jest cel takiego spotkania[/b].
"W przypadku gdy wydatki poniesione zostały na zorganizowanie imprezy okolicznościowej oraz spotkań integracyjnych czy motywacyjnych mających na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników, budowanie zespołu, poprawę atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy, a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych. Jeśli jednak impreza integracyjna nie służy takiemu celowi, a spotkania pracowników mają charakter typowo rozrywkowy i konsumpcyjny, to w takim przypadku nie można uznać, iż poniesione wydatki mają związek z przychodem, wobec czego nie stanowią one kosztu uzyskania przychodów" – czytamy w uzasadnieniu interpretacji.
Jednak zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o CIT, aby wydatki te mogły być zaliczone do kosztów, muszą zostać sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy, a nie z funduszu socjalnego.