Kasy fiskalne stosować muszą przedsiębiorcy sprzedający osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Aby jednak kasę zainstalować, najpierw trzeba ją kupić. A z tym wiążą się wydatki. Część z nich można jednak odzyskać.
[srodtytul]Kiedy przysługuje ulga[/srodtytul]
Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2,5 tys. zł.
[b]Ale uwaga! Ulga przysługuje tylko przy zakupie kas w związku z powstającym u przedsiębiorcy pierwszy raz obowiązkiem ewidencjonowania.[/b] Jeśli zatem kupi kolejne kasy, po dniu powstania tego obowiązku, nie będą one objęte ulgą. Tak samo będzie, gdy przedsiębiorca zdecyduje się rozszerzyć działalność i otworzy nowe punkty kasowe.
Odliczenie robi w miesiącu, w którym rozpoczął ewidencjonowanie w kasie. Możliwe jest ono też za miesiące następujące po tym miesiącu. Przedsiębiorcy rozliczający się za okresy kwartalne mogą odliczać ulgę w rozliczeniu za kwartał, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie, lub w rozliczeniu za następne kwartały.
Odliczenie w związku z kupnem kas rejestrujących nie może być wyższe od kwoty różnicy między podatkiem należnym a podatkiem naliczonym.
[srodtytul]Dowód zapłaty i zawiadomienie[/srodtytul]
Aby odliczyć pieniądze wydane na zakup kasy rejestrującej, musimy mieć dowód zapłaty za nią. Czasami przedsiębiorca kupuje kasę fiskalną na raty. Odliczenie – w takiej sytuacji – możliwe będzie dopiero po zapłaceniu ostatniej raty. Dopiero wtedy bowiem będziemy mogli mówić, że istnieje kwota wydatkowana na zakup kasy, a podatnik ma dowód zapłaty całej należności.
Na ulgę związaną z zakupem kasy fiskalnej mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy złożą przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania pisemne zgłoszenie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Informują w nim o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania. Przedsiębiorcy, którzy zamierzają stosować do ewidencjonowania jedną kasę, mogą złożyć zgłoszenie na formularzu zawiadomienia o miejscu instalacji kasy. Powinni to zrobić zgodnie z przepisami dotyczącymi kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, jeśli zawiadomienie to było złożone przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania.
Najważniejszym jednak obowiązkiem pozwalającym skorzystać z ulgi jest konieczność rozpoczęcia ewidencjonowania nie później niż w obowiązującym przedsiębiorcę terminie.
[srodtytul]Przywileje można stracić[/srodtytul]
Ulga na zakup kasy rejestrującej jest warunkowa. Jeśli po jej zakupie nastąpią pewne zdarzenia, może się okazać, że odliczone kwoty przedsiębiorca będzie musiał zwrócić. Stanie się tak, jeśli w ciągu trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestanie używania kas lub nie zgłosi w odpowiednim terminie kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego (przez właściwy serwis). W praktyce oznacza to, że jeśli oba zdarzenia nastąpią później niż w ciągu trzech lat od rozpoczęcia ewidencjonowania, nie będą miały wpływu na ulgę związaną z zakupem kasy fiskalnej.
Pieniądze [b]trzeba będzie zwrócić również w razie naruszenia warunków związanych z odliczeniem kwot wydatkowanych na zakup kas.[/b] Odliczone kwoty trzeba będzie oddać również wtedy, gdy przedsiębiorca w ciągu trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:
- zaprzestanie działalności,
- nastąpi otwarcie likwidacji,
- będzie ogłoszona upadłość,
- nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału),
- dokona odliczenia z naruszeniem warunków określonych w rozporządzeniu (nie powiadomią fiskusa o liczbie kas albo odliczą pieniądze w niewłaściwym okresie rozliczeniowym).
Obowiązek zwrotu powstaje z upływem ostatniego dnia miesiąca lub kwartału, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu. Zwrot kwot odliczonych lub otrzymanych trzeba zrobić na rachunek bankowy urzędu skarbowego.
[ramka][b]Gdy zginie, będą kłopoty[/b]
[b]O prawdziwym pechu mogą mówić podatnicy, którzy zainstalują kasę, odliczą pieniądze, a potem (w ciągu trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania) kasę fiskalną ktoś im ukradnie lub stracą ją w wyniku innego zdarzenia losowego.[/b] Czy odliczone kwoty trzeba zwracać? Okazuje się, że tak. Problem ten wyjaśnił Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim w interpretacji z 5 lipca 2004 r. (PP-4412/446/04). Czytamy w niej, że „ponieważ art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nakłada na podatników obowiązek stosowania kas rejestrujących (...), prowadzenie dalszej działalności (...) uzależnione jest od zakupu drugiej kasy rejestrującej”.
Nie dosyć zatem, że podatnik musi zwrócić odliczone wcześniej kwoty, to dodatkowo musi kupić kolejną kasę. I tu niespodzianka. Kupując ją, nie skorzysta już z ulgi, bo nie spełnia warunku określonego w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących. Chodzi o to, że odliczenie następuje pod warunkiem „złożenia przez podatnika w urzędzie skarbowym, przed terminem ewidencjonowania, pisemnego oświadczenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania do ewidencjonowania”. W takiej sytuacji warunku tego przedsiębiorca spełnić nie może. A skoro tak, o uldze na zakup kasy może zapomnieć. [/ramka]