Tak wynika z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=275734]rozporządzenia ministra finansów z 27 czerwca 2008 r. (DzU nr 113, poz. 720)[/link]. Obowiązuje od 1 lipca, ale najważniejszym terminem jest właśnie 1 listopada. Ten dzień oznacza dla wielu przedsiębiorców dużo nowych obowiązków ewidencyjnych.

Nie zmieniają się oczywiście podstawy. Nadal rejestrowana w kasie musi być wyłącznie sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Sprzedaż dla innych podmiotów nie musi być ewidencjonowana w kasie rejestrującej.

Musimy pamiętać, że nie ma znaczenia, kto odbiera towary (lub usługi), ale to, kto jest ich faktycznym nabywcą. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy odbiorcami są osoby fizyczne (nieprowadzące działalności gospodarczej), lecz towary są faktycznie sprzedawane innemu przedsiębiorcy. Wówczas oczywiście nie ma obowiązku rejestracji takiej sprzedaży w kasie fiskalnej.

[srodtytul]Do tej pory na wydzielonym stoisku...[/srodtytul]

Dotychczas przedsiębiorcy sprzedający wyroby akcyzowe nie byli traktowani przez przepisy o kasach rejestrujących w szczególny sposób. Nie byli więc obciążeni bezwzględnym obowiązkiem posiadania i używania kasy.

Określone obowiązki w zakresie używania kas rejestrujących dla podatników prowadzących sprzedaż alkoholu wprowadzała ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dotyczyło to jednakże wyłącznie podatników, którzy powinni prowadzić sprzedaż alkoholu na „wydzielonym stoisku”. Takie stoiska powinny być tworzone w „samoobsługowych placówkach handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 200 mkw.”. Wydzielone stoisko to „oddzielone od pozostałej powierzchni punktu sprzedaży, ciąg handlowy lub lada, zamknięte własną kasą fiskalną, rejestrującą prowadzoną sprzedaż”.

[wyimek]Także drinki są napojami alkoholowymi, a ich sprzedaż wyłącza ze zwolnienia od kas[/wyimek]

Tak więc sprzedaż alkoholu łączyła się z bezwzględnym obowiązkiem używania kas rejestrujących tylko w samoobsługowym sklepie o powierzchni powyżej 200 mkw.; wtedy bowiem należało zorganizować wydzielone stoisko, w którym używać trzeba było kasy rejestrującej.

[srodtytul]...teraz w każdym punkcie [/srodtytul]

Z dniem 1 listopada 2008 r. ta sytuacja się zmieni. Wejdzie bowiem wówczas w życie § 4 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia o kasach. Zgodnie z nim żadnych zwolnień od obowiązku ewidencjonowania w kasie, bez względu na wysokość obrotów, nie będzie się stosować przy dostawie wyrobów tytoniowych (PKWiU 16.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc., bez względu na symbol PKWiU.

Oznacza to, że już pierwsza i każda następna sprzedaż powinna być zarejestrowana w kasie. Jednocześnie podatnik traci prawo do zastosowania zwolnienia podmiotowego (ze względu na wysokość obrotów) w stosunku do pozostałej swojej sprzedaży. Także ona powinna być zarejestrowana w kasie (chyba że wyjątkowo korzysta ze zwolnienia na innej podstawie).

Wyłączenie ze zwolnienia dotyczy każdej sprzedaży papierosów i alkoholu – nie tylko w sklepie, ale również w restauracji czy też innym lokalu gastronomicznym. Wyjątkiem są tylko towary sprzedawane (serwowane) na pokładach samolotów. W tym wypadku (niezależnie od tego, czy jest to rejs krajowy, czy międzynarodowy) kasy nie trzeba więc stosować. Podatnik nie utraci natomiast zwolnienia, jeśli alkoholu (składników zawierających alkohol) używa przy sporządzaniu podawanych przez siebie posiłków i staje się on integralną częścią potrawy. Oczywiście nie dotyczy to różnego rodzaju drinków. One są napojami alkoholowymi, których sprzedaż wyłącza ze zwolnienia od kas.

[ramka][b]Przykład [/b]

Pan X prowadzi kiosk z prasą. Sprzedaje tam również papierosy. Dotychczas – ze względu na wysokość obrotów – nie instalował kasy rejestrującej. Od 1 listopada 2008 r., o ile chce dalej sprzedawać papierosy, powinien zainstalować kasę fiskalną.[/ramka]

[ramka][b]Przykład [/b]

Spółka jawna Z ma niewielką pizzerię. Prowadzi działalność od lipca i dotychczas nie powstał u niej obowiązek zainstalowania kas rejestrujących. W pizzerii podaje się również wino. Od 1 listopada 2008 r., niezależnie od wysokości obrotów, w pizzerii trzeba będzie zainstalować kasę rejestrującą.[/ramka]

[srodtytul]Tylko dla detalistów [/srodtytul]

Oczywiście sprzedaż alkoholi i papierosów musi być ewidencjonowana w kasie tylko wtedy, gdy towary te sprzedawane są osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (rolnikom ryczałtowym).

[ramka][b]Przykład [/b]

Przedsiębiorstwo X ma zezwolenie na hurtowy obrót alkoholem. Sprzedaje go wyłącznie innym przedsiębiorcom. Nie ma zatem obowiązku instalowania kasy rejestrującej.[/ramka]

[ramka][b]Ewidencja w każdej budce [/b]

Od 1 listopada br. przedsiębiorca, który będzie sprzedawał:

- wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń, cygara, cygaretki);

- napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc.;

- napoje alkoholowe będące mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc.,

będzie musiał używać kas rejestrujących już od pierwszej sprzedaży. [/ramka]