Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji (sygn. IPPB2/415-829/08-2/SP) dotyczącej opodatkowania zagranicznych wyjazdów.Z pytaniem zwróciła się polska firma, która oddelegowała swoich pracowników do Norwegii, by od sierpnia do końca roku pracowali tam dla jej norweskiego kontrahenta. W tym czasie dalej będą formalnie zatrudnieni przez polską spółkę, jednak organizacyjnie podlegać będą spółce norweskiej, która ustali też wynagrodzenie i poniesie odpowiedzialność za ich pracę. Ich pensje będą naliczane i wypłacane przez polską spółkę, a następnie refakturowane na firmę norweską. Z kolei składki ubezpieczeniowe będą naliczane i odprowadzane w Polsce. Wszyscy pracownicy pozostaną też cały czas polskimi rezydentami podatkowymi.

Wnioskodawca pyta, jakie będzie to miało skutki podatkowe. Chce też wiedzieć, czy w okresie oddelegowania pracowników musi odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy do polskiego urzędu skarbowego. Jego zdaniem wynagrodzenie za pracę w Norwegii powinno być również tam opodatkowane.

Zgodnie z polsko-norweską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1977 r. wynagrodzenie podlega podatkowi w Polsce, jeśli zostaną spełnione łącznie trzy warunki. Po pierwsze pracownik nie może przebywać w Norwegii dłużej niż 183 dni w roku. Po drugie wynagrodzenie musi mu płacić pracodawca mający siedzibę w Polsce. Po trzecie nie może być opłacany przez stałą placówkę, którą pracodawca ma za granicą.

Jeśli chociaż jeden z tych warunków nie zostanie spełniony, zarobki polskich pracowników będą opodatkowane w Norwegii.

Wnioskodawca argumentuje, że to norweska spółka staje się przez tych kilka miesięcy pracodawcą Polaków i ponosi ciężar ich wynagrodzenia. Polska firma jest tylko technicznym płatnikiem. Nie został więc spełniony drugi warunek zapisany w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zgodził się z tym stanowiskiem. Stwierdził, że polska spółka nie ma obowiązku obliczania, poboru ani odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych do polskiego urzędu skarbowego.

Jak czytamy w interpretacji, polska firma musiałaby pobrać i odprowadzić w Polsce zaliczki na podatek tylko wówczas, gdyby występowała jako pracodawca wypłacający wynagrodzenia.

Dyrektor określił też obowiązki polskiej spółki. Będzie ona musiała sporządzić i przesłać do końca lutego informację na druku PIT-11, w której wykazane zostaną wszystkie dochody pracowników, które podlegają opodatkowaniu w Polsce. Jest to roczna informacja o dochodach i podatkach.

W PIT-11 nie wykazuje się jednak przychodów uzyskanych przez pracowników w Norwegii, które są zwolnione z PIT na podstawie dwustronnego porozumienia między krajami.

Polski płatnik powinien jednak podać dane dotyczące wysokości zagranicznych przychodów w odrębnym zaświadczeniu, które przekazuje pracownikowi nawet wówczas, gdy nie ma obowiązku wystawienia PIT-11. W informacji PIT-11 polski pracodawca musi również uwzględnić kwoty pobranych składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, których podstawę wymiaru stanowią zarobki osiągnięte w Norwegii.