Zdecydował tak WSA w Warszawie w wyroku z 9 lipca 2008 r. (III SA/Wa 545/08).
Spór dotyczył kwalifikacji kosztów wynikających z podwyższenia kapitału zakładowego. Według spółki wydatki na publikację prospektu emisyjnego należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Celem emisji było bowiem pozyskanie środków finansowych na nowe inwestycje. Jednak zdaniem organów podatkowych z art. 7 ust. 3 i art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT wynika, że wydatków tych nie można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Spółka, po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, złożyła skargę do WSA, wnosząc o uchylenie interpretacji. Pełnomocnik argumentował, że spółka opracowała strategię rozwoju, która miała na celu zwiększenie przychodów. Głównym elementem strategii była emisja akcji w celu pozyskania środków na inwestycje w środki trwałe i na rozszerzenie rynku zbytu. Koszty związane z publiczną emisją pozostają więc w związku z osiąganiem przychodu, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Sąd uchylił interpretację ministra finansów. Przychylił się do stanowiska, że wydatki spółki są związane z działalnością gospodarczą i z osiąganiem przez nią przychodów. Dotyczy to wydatków na prospekt emisyjny, m.in. kosztów pomocy prawnej, publikacji czy szkoleń w zakresie wiedzy o giełdzie.
Ponadto sąd stwierdził, że interpretacja ze względu na brak wystarczającego uzasadnienia była iluzoryczna. Samo powołanie przepisów ustawy bez szerszego omówienia podstaw decyzji jest nieprawidłowe. W ocenie sądu tylko dokładne wskazanie podstawy prawnej decyzji oraz jej wyczerpujące uzasadnienie zgodnie z art. 124 ordynacji podatkowej poprzez wyjaśnienie, co można zaliczyć do kosztów, może być uznane za satysfakcjonujące.
Autorka jest konsultantką w Zespole Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
Kwestia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z emisją akcji budzi wiele wątpliwości i rozbieżności interpretacyjnych. Obecnie bardzo często dopiero na etapie postępowania sądowego spółki giełdowe uzyskują korzystne rozstrzygnięcia wniosków o wydanie interpretacji przepisów podatkowych, potwierdzające, że wydatki poniesione w związku z emisją akcji własnych na giełdzie stanowią koszty podatkowe. Organy podatkowe pomijają to, że głównym celem emisji akcji własnych na giełdzie jest pozyskanie środków finansowych wykorzystywanych na rozwój działalności gospodarczej, a w konsekwencji zwiększenie przychodów spółki. Zgodnie natomiast przyjmują, że wydatki te nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, ponieważ są bezpośrednio związane z przychodami otrzymanymi na powiększenie kapitału zakładowego spółek akcyjnych, które w myśl art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT nie stanowią przychodów podatkowych i w związku z tym nie mogą być uwzględniane także przy ustalaniu podstawy opodatkowania zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o CIT.
W omawianym wyroku WSA w Warszawie nie zgodził się z tym stanowiskiem. Uznał, że przychodami, z którymi wiążą się poniesione wydatki (m.in. koszt publikacji prospektu emisyjnego, doradztwa finansowego i prawnego), nie są kwoty przekazane na kapitał zakładowy, ale przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej finansowanej tym kapitałem. Istnieje zatem niewątpliwy związek między wydatkami związanymi z emisją akcji i przychodami podatkowymi uzyskiwanymi przez spółkę w ramach bieżącej działalności gospodarczej. Przy czym, co należy wyraźnie podkreślić, warunkiem zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów nie jest istnienie ich bezpośredniego związku z przychodami podatkowymi firmy. Wystarczające jest wykazanie istnienia co najmniej pośredniego związku z tymi przychodami. Dlatego też, o ile spółka wykaże, że poniesione koszty emisji akcji są związane z jej działalnością gospodarczą i uzyskanymi w jej ramach przychodami podatkowymi, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT wydatki związane z emisją akcji (np. wydatki na usługi doradcze, szkolenia) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.