To najważniejsze zmiany wynikające z obowiązującego od dziś rozporządzenia ministra finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas fiskalnych (DzU nr 113, poz. 720).

Autorzy przepisów powoli, ale systematycznie poszerzają wykaz produktów, których sprzedaż musi być ujęta na urządzeniach fiskalnych bez względu na wysokość obrotów sprzedawcy

. W katalogu tym wymienione są już m.in. sprzęt RTV, nagrane płyty DVD, części samochodowe.

Utrudnienia czekają też osoby korzystające z niektórych zwolnień przedmiotowych. Co prawda sama lista czynności zwolnionych nie ulega zmianie, ale część od 1 listopada będzie wymagać udokumentowania fakturą. Chodzi m.in. o usługi:

> krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych (PKWiU ex 55.23.15),

> magazynowania i przechowywania towarów pozostałe – wyłącznie przechowywanie i dozór mienia (PKWiU ex 63.12.14),

> w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 70.2),

> obsługi nieruchomości świadczone na zlecenie (PKWiU 70.3),

> detektywistyczne i ochroniarskie (PKWiU 74.6).

Te zmiany mają jednak w praktyce mniejsze znaczenie chociażby dlatego, że podatnikom świadczącym te usługi przysługują inne zwolnienia.

Ogólne zasady wynikające z rozporządzenia pozostały bez zmian. Podstawowym kryterium zwolnienia z obowiązku posiadania kasy wciąż jest wysokość obrotów detalicznych. Regułą jest, że urządzeń fiskalnych nie muszą instalować firmy, których przychody nie przekraczają 40 tys. zł. U podatników VAT chodzi o sprzedaż netto (bez VAT).

Tradycyjnie już wszystkie zwolnienia wynikające z rozporządzenia mają charakter czasowy. Stracą moc z końcem tego roku. Jak zwykle nowe przepisy zostały opublikowane w ostatniej chwili. Biorąc pod uwagę zakres zmian, naprawdę trudno to wytłumaczyć.

Skomentuj artykuł