Tak

Spóźnienie nie wyklucza możliwości zaliczenia odpisu do kosztów. Z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b) ustawy o CIT (oraz art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o PIT) wynika, że warunkiem zaliczenia odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych do kosztów jest wpłacenie ich równowartości na wyodrębniony rachunek bankowy. Tak więc odpisy są kosztem nie w momencie naliczenia, ale faktycznego przekazania pieniędzy na wydzielone konto funduszu. Opóźnienie w zapłacie nie powoduje jednak, że nie można odliczyć tego wydatku.

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w piśmie z 17 maja 2000 r. (PB3-1416/722-186/WK/2000)

, w którym czytamy: „należy uznać prawo pracodawcy do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów roku 1999 (oprócz odpisu za ten rok) również zaległej wpłaty środków odpisu za rok 1998, z chwilą faktycznego przekazania tych środków na rachunek funduszu”. Zgadzają się z tym również urzędy, przykładowo

w interpretacji z 30 sierpnia 2007 r. (PUS.I/423/54/07) Podkarpacki Urząd Skarbowy

stwierdził: „Niedokonanie w wymaganym terminie wpłat na rachunek funduszu nie powoduje utraty prawa do zaliczenia odpisu do kosztów uzyskania przychodów. Odpis taki będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dopiero z chwilą faktycznego przekazania środków na konto bankowe funduszu”.

Tak więc kosztem uzyskania przychodów może być również odpis przekazany na rachunek bankowy funduszu po 31 maja. Jeżeli firma wpłaciła część odpisu, tylko w tej wysokości może odliczyć koszty (tak też Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 stycznia 2002 r., I SA/Lu 381/01).