Tylko wtedy, gdy przynależność do tej organizacji jest obowiązkowa. Jeśli dobrowolna, składki mogą być kosztem do wysokości określonego w przepisach limitu.

Tak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten wprawdzie nie pozwala na zaliczenie do kosztów składek na rzecz organizacji, do których przynależność nie jest obowiązkowa, ale wprowadza też wyjątki od tej zasady. Otóż do wysokości limitu można odliczyć składki na rzecz organizacji przedsiębiorców i pracodawców działających na podstawie odrębnych ustaw. Ten limit to kwota odpowiadająca rocznie 0,15 proc. wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym (stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne). Jeżeli przedsiębiorca nie wypłacał tych wynagrodzeń, limit wynosi 114 zł.

Z kolei osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą w dziedzinie turystyki, wypoczynku, sportu i rekreacji, mogą wrzucić w koszty wpłaty na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej.

To, że przedsiębiorca nie może odliczyć składek dla „dobrowolnych” organizacji, potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 20 lutego 2008 r. (I SA/Bk 582/07). Oddalił skargę właściciela firmy transportowej, który wpłacał składki do organizacji zrzeszających przewoźników drogowych. Zaliczał je do kosztów; organy podatkowe stwierdziły jednak, że przynależność do stowarzyszenia oraz zrzeszenia przewoźników nie jest przymusowa. Obowiązku takiego nie nakłada bowiem ustawa o transporcie drogowym. Potwierdza to też analiza materiału dowodowego: statutu zrzeszenia i pisma ze stowarzyszenia przewoźników. Do podobnych wniosków doszedł WSA w Białymstoku. Jak czytamy w uzasadnieniu wyroku: „przynależność skarżącego do powyższych organizacji jest korzystna i ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie międzynarodowego transportu drogowego. Tym niemniej żaden przepis prawa nie nakłada na skarżącego obowiązku przynależności do powyższych organizacji czy stowarzyszeń. (...) Osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego mogą, ale nie muszą, być członkami powyższych stowarzyszeń, a zatem ponoszone przez nie opłaty z tytułu składek członkowskich stanowią koszt uzyskania przychodów w granicach limitu określonego w art. 23 ust. 1 pkt 30 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.