Prowadzę działalność gospodarczą (podatkowa księga przychodów i rozchodów). W listopadzie 2007 r. rozpocząłem świadczenie usługi na kwotę 2 500 000 zł. Zakończę ją w maju. Do 31 grudnia wystawiłem dwie faktury zaliczkowe (po 500 000 zł), od których odprowadziłem VAT. Faktura końcowa będzie w maju 2008 r. Natomiast przychodu nie wykazywałem w rozliczeniu za poprzedni rok. Czy postąpiłem prawidłowo?
Tak.
Podatnik otrzymał w ubiegłym roku wpłatę na poczet ceny świadczenia, które będzie wykonane w 2008 r. Jest to zaliczka, której otrzymanie nie skutkuje uzyskaniem przychodu. Tak więc podatnik rozliczy przychód z tytułu wykonania usługi dopiero w 2008 r.
O momencie powstania przychodu mówi art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT). Zgodnie z tym przepisem za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (albo częściowego wykonania usługi), nie później niż dzień:
– wystawienia faktury albo
– uregulowania należności.
W 2007 r. podatnik otrzymał zapłatę części ceny i wystawił faktury zaliczkowe potwierdzające wpłaty. Czy osiągnął już wtedy przychód? Moim zdaniem nie.
Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Z uwagi na to, że wpłata – jak wynika z pytania – stanowi zaliczkę na poczet świadczenia, które będzie wykonane dopiero w 2008 r., samo otrzymanie środków nie skutkuje powstaniem przychodu. Powinien on być rozliczony dopiero w momencie wykonania usługi.
Tak więc podatnik postąpił prawidłowo, nie wykazując otrzymanych zaliczek w rozliczeniu za 2007 r.
Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska