Tak wynika z interpretacji wydanej przez Izbę Skarbową w Katowicach 7 kwietnia 2008 r. (nr IBPB 1/415-16/08/TK/KAN-130/01/08/KAN-3183/03/08).

Podatnik, który wystąpił z pytaniem w grudniu 2007 r., otrzymał z powiatowego urzędu pracy jednorazowo środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Był to projekt w 72,75 proc. współfinansowany z EFS. Zarejestrował firmę od 1 stycznia 2008 r. i do tego czasu środki nie zostały wydane.

Zamierza przeznaczyć je na remont siedziby firmy oraz zakup sprzętu, który ze względu na niską wartość nie będzie amortyzowany. Podatnik wskazuje, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT przyznana kwota jest zwolniona od podatku i ten fakt nie budzi jego wątpliwości. Nie jest jednak pewny, czy w tej sytuacji wydatki może zaliczyć do kosztów w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów.

Izba Skarbowa potwierdziła, że taka możliwość istnieje. W uzasadnieniu wskazała na ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów, która zawarta jest w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. W myśl tego przepisu są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 tej ustawy. Aby zatem wydatek uznać za koszt podatkowy, muszą być spełnione określone przesłanki. Poza celem istotne jest jeszcze jego odpowiednie udokumentowanie oraz fakt, że nie jest on wymieniony w wykazie zawartym w art. 23 ustawy o PIT.

Izba stwierdziła, że fakt sfinansowania wskazanych wydatków ze środków przyznanych osobie bezrobotnej na podjęcie działalności gospodarczej nie wyklucza zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Nie zmienia tego to, że przyznane środki korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT. To dlatego, że przepis ten nie został wymieniony w art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122 i 129.

Izba podkreśliła jednocześnie, że warunkiem tego zaliczenia jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkami a przychodami z prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej.