Sp. z o.o. do tej pory ujmowała dofinansowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych w księgach handlowych w sposób określony w art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy o rachunkowości. Zaliczaliśmy środki z otrzymanej dotacji do pozostałych przychodów operacyjnych (Ma konto 76-0) w momencie ich wpływu na rachunek bankowy. W momencie składania miesięcznej informacji było to Wn 22 – rozrachunki z PFRON i Ma 84 – międzyokresowe rozliczenia przychodów. Ustawa o rachunkowości w art. 41 mówiąc o rozliczeniach międzyokresowych przychodów pozostawia ich katalog otwarty, używając sformułowania „w szczególności”. Także moim zdaniem takie księgowanie nie byłoby błędne. Natomiast po wpływie na rachunek bankowy dofinansowania np. należnego za listopad i grudzień 2007 r. w lutym 2008 r. księgowania wyglądałyby następująco: Wn 131 – rachunek bankowy, Ma – rozrachunki z PFRON, Wn 84 – rozliczenia międzyokresowe przychodów, Ma 76 – pozostałe przychody operacyjne. Następnie korekta dofinansowania do 15 lutego, ponieważ jest robiona przed ostatecznym sporządzeniem sprawozdania finansowego, byłaby odnoszona do konkretnych miesięcy, w których zostało otrzymane (np. korekta styczeń-październik do 2007 r., a korekta dotycząca okresu listopad-grudzień do 2008 r., gdyż dofinansowanie otrzymano w 2008 r.). Czy to prawidłowe postępowanie?

Odpowiada Paweł Małecki, doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego Pama s.c.:

Przedstawiony sposób księgowania dofinansowania SOD w momencie składania miesięcznej informacji Wn 22 – rozrachunki z PFRON i Ma 84 – międzyokresowe rozliczenia przychodów jest poprawny. Wpływ środków na rachunek bankowy rozliczany jest wtedy w formie równoległego księgowania Wn 131 – rachunek bankowy i Ma 22 – rozrachunki z PFRON oraz Wn 84 – międzyokresowe rozliczenie przychodów i Ma 76-0 – pozostałe przychody operacyjne. Jeśli jednak otrzymane dofinansowanie przekracza kwotę miesięcznego dofinansowania danego pracownika niepełnosprawnego, to zgodnie z art. 26a ust. 5 pkt 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ta różnica zwiększa zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnoprawnych. Wtedy drugie księgowanie przyjmuje postać Wn 84 – międzyokresowe rozliczenie przychodów w korespondencji z Ma 76-0 – pozostałe przychody operacyjne (w części równej wynagrodzeniu) oraz Ma – zfron (nadwyżka nad wynagrodzeniem). Oczywiście wtedy nadwyżka ta trafia równolegle z konta operacyjnego firmy na subkonto zfron.

Rozliczenie roczne dokonywane do 15 lutego dotyczy całego 2007 r., zatem należy je rozliczyć w całości (a nie dzielić na korygowane miesiące). I tak, jeśli rozliczenia dokonano przed zamknięciem ksiąg rachunkowych (tak zwykle będzie, gdy rok kalendarzowy jest rokiem obrotowym), w księgach 2007 r. dokonujemy pojedynczego zapisu Wn 76-0 – pozostałe przychody operacyjne i Ma 22 – rozrachunki z PFRON (o ile dokonujemy zwrotu części dofinansowania).