Prowadzę działalność handlowo-gastronomiczną. Oprócz tego, w ramach tej działalności, wynajmuję innym osobom obiekty (garaże, pomieszczenia gospodarcze, małą halę itp.) będące w ewidencji środków trwałych mojej firmy. Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jestem też podatnikiem VAT. Wspomniane obiekty amortyzuję, nawet jeśli chwilowo nie mam klienta na wynajem jakiegoś z nich, a ratę amortyzacji wrzucam w koszty. Czy postępuję prawidłowo?
Tak
Postępowanie czytelnika jest prawidłowe. Wydatki związane z wynajmowanym pomieszczeniem można bowiem ujmować w kosztach uzyskania przychodów również w okresie, w którym, ze względu na brak najemcy, czytelnik nie uzyskuje przychodów.
Art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) mówi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 23.
W kosztach podatkowych ujmujemy zatem nie tylko wydatki bezpośrednio związane z konkretnym uzyskanym przychodem, ale także tzw. koszty ogólne, niezbędne do prowadzenia działalności. Jeżeli lokale były już wynajmowane, urząd skarbowy nie będzie mógł twierdzić, że wydatki ponoszone w okresie poszukiwania kolejnego najemcy nie są kosztami podatkowymi. Dotyczy to nie tylko amortyzacji, ale także np. ogłoszeń związanych z poszukiwaniem najemcy, kosztów utrzymania (np. energia, sprzątanie itp.).
W interpretacji z 1 września 2004 r. (US35/FD1/415/43/04/BC) Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście wyjaśnił, że „brak przychodu nie dyskwalifikuje wydatku jako kosztu poniesionego w celu osiągnięcia przychodu. Każdy wydatek wymaga bowiem indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z tym przychodem i racjonalności działania dla osiągnięcia tego przychodu. Podatnik powinien jednak uprawdopodobnić, że w czasie i w warunkach podejmowania decyzji o poniesieniu kosztów oczekiwał, iż działania te przyniosą oczekiwany skutek, gdyż o zaliczeniu danego wydatku do kosztów decyduje moment poniesienia wydatku (...) W sytuacji gdy podatnik osiąga przychody z najmu (...) ma prawo obniżać podstawę opodatkowania o koszty uzyskania przychodów za okres niewynajmowania lokalu”.
Autorka jest współpracowniczką Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska