Tak zdecydował dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPP1/443-9/08/KM).

Podatnik, który wystąpił z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych, chciał wiedzieć, jaką stawką podatku od towarów i usług powinien objąć wykonywane przez siebie usługi. Chodzi o budowę i remont tzw. leśniczówek, w których – według założeń projektowych – znajdować się będzie mieszkanie dla leśnika oraz pomieszczenia biurowe. Realizowane inwestycje obejmują leśniczówki (do 300 mkw. powierzchni użytkowej), budynek gospodarczy i drogę dojazdową do niego. A ponadto drogę dojazdową do budynku mieszkalno-biurowego, przyłącze zewnętrzne do budynków, ogrodzenie, małą architekturę oraz studnię wierconą. Zdaniem podatnika 7-proc. VAT powinny być objęte pomieszczenia mieszkalne, przyłącza zewnętrzne do budynków oraz mała architektura, w tym ogrodzenie posesji. 22-proc. stawką powinny być natomiast opodatkowane pomieszczenia budowlane oraz droga do budynku gospodarczego.

Opinii tej nie podzielił jednak dyrektor IS w Bydgoszczy. Przypomniał, że preferencyjną, 7-proc. stawkę VAT stosuje się obecnie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT). To znaczy domów jednorodzinnych do 300 mkw. powierzchni użytkowej oraz mieszkań do 150 mkw.

Obniżona stawka podatku obowiązuje również w stosunku do robót budowlano-montażowych (§ 5 ust. 1a rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług). Dyrektor izby skarbowej uznał więc, że 7-proc. stawka podatku ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem. „7-proc. stawka podatku nie dotyczy stawek stosowanych do budowy, remontów i konserwacji obiektów infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, co oznacza, iż roboty te począwszy od od 1 stycznia 2008 r. ze względu na utratę mocy przepisu przejściowego, jakim był w tym zakresie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy, podlegają opodatkowaniu według stawki 22 proc.” – wyjaśnia w uzasadnieniu interpretacji dyrektor IS w Bydgoszczy. Dlatego, jak twierdzi, w sytuacji, gdy przedmiotem robót jest sklasyfikowany w PKOB w dziale 11 obiekt budownictwa mieszkaniowego jako całość, 7-proc. VAT stosuje się do całości robót. Osobna robota budowlano-montażowa (na podstawie odrębnej umowy) wykonywana w lokalu użytkowym powinna być objęta stawką w wysokości 22 proc. Tą samą stawką objęte są też roboty związane z wykonaniem przyłączy zewnętrznych do budynku mieszkalnego, małej architektury, w tym ogrodzenia posesji oraz drogi do budynku gospodarczego.