W tym celu trzeba wypełnić formularz IFT-1/IFT-1R. Wykazujemy w nim przychody osób objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym, czyli tych, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania. Co do zasady muszą one płacić w Polsce podatek od osiąganych tu dochodów (oczywiście z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania).

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) miejsce zamieszkania w Polsce ma osoba, która:

[ul][li]posiada tu centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub[/li]

[li]przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w ciągu roku.[/li] [/ul]

Formularz IFT-1/IFT-1R składają osoby fizyczne (przedsiębiorcy), osoby prawne (ich jednostki organizacyjne) oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeśli w trakcie roku wypłacały nierezydentom należności opodatkowane ryczałtem. Jakie to należności? Wymienia je art. 29 i art. 30 ust. 1 oraz 30a ust. 1 ustawy o PIT. Są to więc przychody:

[ul][li]z działalności wykonywanej osobiście (określonej w art. 13 pkt 2 i 6 – 9 ustawy o PIT), m.in. otrzymywane przez członków zarządu, rady nadzorczej, menedżerów, a także z tytułu umów-zleceń lub o dzieło,[/li]

[li]z odsetek, z praw autorskich (lub pokrewnych), z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych (także z ich sprzedaży), z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego (również środka transportu) oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),[/li]

[li]z opłat za usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, [/li]

[li]za usługi doradcze, księgowe, badania rynku, usługi prawne, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji,[/li]

[li]z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych,[/li]

[li]z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,[/li]

[li]z odsetek od pożyczek.[/li][/ul]

Deklarację trzeba złożyć do końca lutego następnego roku. Wysyłamy ją do urzędu oraz osoby, której wypłacaliśmy wynagrodzenie. Można też zrobić to wcześniej – na wniosek zainteresowanego podatnika. Wtedy składamy informację na formularzu IFT-1 i przesyłamy go – do urzędu oraz podatnika – w ciągu 14 dni od takiego wniosku. Jeśli płatnik zlikwidował firmę, składa formularz do dnia zakończenia działalności.

Formularz IFT-1R trzeba przesłać do urzędu także wtedy, gdy płatnik nie musiał pobierać podatku (na podstawie polskich przepisów lub umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania).

Informację składamy w urzędzie właściwym w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Gdzie dokładnie, dowiemy się z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=178907]rozporządzenia ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. (DzU nr 165, poz. 1371 ze zm.)[/link], np. w województwie mazowieckim jest to Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.

Właściwy urząd wpisujemy w części A formularza. Potem wykazujemy dane płatnika (część B) i podatnika (część C). W tej drugiej trzeba podać numer identyfikacyjny podatnika uzyskany w państwie, w którym ma miejsce zamieszkania.

W części D wymieniamy poszczególne rodzaje przychodów (dochodów), np. dywidendy, odsetki, należności licencyjne. Ale uwaga – dzielimy je na poszczególne kategorie tylko wtedy, gdy rozliczamy je zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania (i stosujemy np. niższą stawkę podatku). Jeśli nie można zastosować takiej umowy, przychody wpisujemy zbiorczo w pozycji D.10.

Informację o przychodach muszą złożyć także firmy wypłacające należności osobom prawnym niemającym w Polsce siedziby lub zarządu. Potrzebny jest do tego formularz IFT-2/IFT-2R. Przesyłają go (do urzędu i podatnika) do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego (który nie musi pokrywać się z kalendarzowym). Deklarację trzeba wystawić nawet wtedy, gdy płatnik jest zwolniony z poboru podatku.

[ramka][b]Fiskus o obowiązkach płatników[/b]

Kiedy trzeba potrącić zryczałtowany podatek i przesłać do urzędu informację IFT-1/IFT-1R? Spójrzmy na kilka interpretacji izb skarbowych.

> Polska spółka korzysta z usług doradztwa prawnego spółki osobowej z USA. Czy musi potrącić zryczałtowany podatek na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT i złożyć informację IFT-1R? Tak, nie posiada bowiem certyfikatu rezydencji podatkowej kontrahentów. Jak czytamy w interpretacje [b]Izby Skarbowej w Warszawie z 5 grudnia 2007 r. (IPPB1/415-279/07-2/AG)[/b]: „płatnicy mogą stosować preferencyjne stawki przewidziane w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania lub nie pobierać podatku, tylko pod warunkiem posiadania zaświadczenia o siedzibie lub miejscu zamieszkania osoby zagranicznej (certyfikat rezydencji), której te należności są wypłacane”.

> Obywatel Austrii jest członkiem zarządu w polskiej spółce. Od lipca 2007 r. posiada certyfikat rezydencji obejmujący datę stałego pobytu w Austrii od listopada 1997 r. Spółka cały czas potrącała mu 20-proc. zryczałtowany podatek, teraz pyta, czy może go skorygować. Jak stwierdziła [b]Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 6 listopada 2007 r. (IBPB2/415-44/07/MCZ /KAN-270/08/07)[/b], z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że „wynagrodzenia i inne wypłaty członka zarządu mającego miejsce zamieszkania w Austrii otrzymywane z tytułu pełnienia funkcji w spółce mającej siedzibę w Polsce mogą być opodatkowane w Polsce. Użycie w umowie sformułowania »mogą być opodatkowane« oznacza, że wynagrodzenia i inne wypłaty są opodatkowane w Polsce, o ile polskie ustawy podatkowe przewidują ich opodatkowanie”. W związku z tym spółka prawidłowo naliczała podatek.

> Polska firma współpracuje z odlewniami z Chin. Aby usprawnić obsługę logistyczną, korzysta z usług wsparcia zaopatrzenia. Są one świadczone przez osobę fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Chin. Polska firma uważa, że nie musi potrącać podatku od jej wynagrodzenia. Jak czytamy w interpretacji [b]Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 października 2007 r. (ILPB2/415-17/07-4/AM)[/b]: „dochody osiągnięte przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Chinach nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, pod warunkiem że osoba ta przedstawi płatnikowi certyfikat rezydencji”. Ponieważ firma nie ma takiego dokumentu, izba skarbowa uznała, że musi opodatkować świadczenie i do końca lutego przesłać informację IFT-1/IFT-1R.[/ramka]

[ramka][b]Zdaniem eksperta

Anna Misiak, doradca ds. PIT i ZUS w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy spółka doradztwa podatkowego[/b]

W informacji IFT-1/IFT-1R wykazujemy wynagrodzenia nierezydentów oraz kwotę pobranego od nich podatku. Najczęściej wypełniana jest część D.10, w której informujemy o przychodach zagranicznych członków zarządu czy menedżerów oraz o zastosowanej do nich zryczałtowanej 20--proc. stawce.

Jeśli spółka w ubiegłym roku dokonywała na rzecz nierezydenta także innych wypłat, np. dywidend, i zastosowała do nich stawkę wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania łączącej Polskę z jego krajem, również musi to wykazać w IFT-1R. Warto przypomnieć, że dla przyjęcia innej stawki spółka powinna dysponować certyfikatem rezydencji od podatnika potwierdzającym jego miejsce zamieszkania w kraju, którego umowę zastosowano. Tylko wtedy, gdy mamy pewność, że podatnik jest rezydentem innego kraju, możemy uwzględnić stawkę (lub zwolnienie) wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wtedy przychód wpisujemy w odpowiedniej pozycji D.1 – D.9. Może oczywiście zdarzyć się, że ta sama osoba dostaje wynagrodzenia z różnych tytułów (np. za członkostwo w zarządzie i z dywidendy) i jedno świadczenie jest opodatkowane polską stawką, a drugie niższą – wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. [/ramka]

[ramka][b]Jak wypełnić IFT-1/IFT-1R[/b]

Na następnej stronie przedstawiamy wzór wypełnionego formularza. Polska spółka wykazała w nim wynagrodzenie członka zarządu, który mieszka w Niemczech. Zarobił on w 2007 r. 195 000 zł, a spółka potrąciła – zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT – zryczałtowany 20-proc. podatek.

[i]Wzór opracowała Izabela Grajber, konsultantka ds. płac w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy[/i][/ramka]

[ramka][b]Gdzie złożyć formularz[/b]

Informację IFT-1/IFT-1R płatnicy składają:

1) [b]w województwie dolnośląskim[/b] – Urząd Skarbowy Wrocław-Psie Pole;

2) [b]w województwie kujawsko-pomorskim[/b] – Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy;

3) [b]w województwie lubelskim[/b] – Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie;

4) [b]w województwie lubuskim[/b] – Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze;

5) [b]w województwie łódzkim[/b] – Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście;

6) [b]w województwie małopolskim[/b] – Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście;

7) [b]w województwie mazowieckim[/b] – Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście;

8) [b]w województwie opolskim[/b] – Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu;

9) [b]w województwie podkarpackim[/b] – Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie;

10) [b]w województwie podlaskim[/b] – Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku;

11) [b]w województwie pomorskim[/b] – Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku;

12) [b]w województwie śląskim[/b] – Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach;

13) [b]w województwie świętokrzyskim[/b] – Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach;

14) [b]w województwie warmińsko-mazurskim[/b] – Urząd Skarbowy w Olsztynie;

15) [b]w województwie wielkopolskim[/b] – Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto;

16) [b]województwie zachodniopomorskim – Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie.[/b][/ramka]