Koszt dojazdu na posiedzenie rady zwracany członkowi rady nadzorczej stanowi dla niego przychód. Jest on jednak zwolniony z podatku. Potwierdzają to organy podatkowe (np. interpretacja Urzędu Skarbowego w Żywcu z 14 czerwca 2005 r., PDII/415/I/9/2005).

Przychody otrzymywane przez osoby należące do rad nadzorczych (niezależnie od sposobu ich powoływania) zaliczane są do tzw. przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – updof). Do przychodów tych należą nie tylko wynagrodzenia tych osób (w tym diety), ale również wszelkie inne otrzymywane przez nich kwoty, zwłaszcza zwrot poniesionych wydatków (w tym kosztów dojazdów).

Jednocześnie jednak, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b updof, zwolnione od podatku są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem. Zwolnienie to przysługuje do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra pracy. Przepisami tymi – w odniesieniu do podróży krajowych – jest rozporządzenie z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU z 2002 r. nr 236, poz. 1990 ze zm.). Mówią one, że z tytułu podróży służbowej pracownikowi przysługuje m.in. zwrot kosztów przejazdów. Zwrot ten nie jest limitowany.

Autor współpracuje z Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska