Tak orzekł WSA w Warszawie 11 lipca br. (III SA/Wa 782/07).
Spółka świadczyła usługi związane z przygotowaniem i nadzorem realizacji dużych projektów budowlanych, finansowanych ze środków pomocowych. Pozyskiwano je z Funduszu Spójności lub funduszu ISPA, na podstawie memorandum finansowego lub decyzji Komisji Wspólnot Europejskich.
Zdaniem spółki dochód z tych usług korzysta ze zwolnienia na mocy art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT, pochodzi bowiem ze środków bezzwrotnej pomocy.
Organy podatkowe nie zgodziły się z tym. Argumentowały, że spółka jest jedynie wykonawcą projektu zleconego przez podmiot dysponujący środkami pomocowymi. Nie otrzymuje ich bezpośrednio. Nie może być zatem uznana za beneficjenta końcowego. Uzyskiwanie dochodu w wyniku realizacji projektów finansowanych z bezzwrotnych funduszy nie daje prawa do zwolnienia z CIT.
Sprawa trafiła do warszawskiego WSA. Ten podzielił stanowisko organów podatkowych i oddalił skargę podatnika. Orzekł, że z art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT wynika, że zwolnione z podatku dochodowego są dochody ze środków bezzwrotnej pomocy, uzyskane przez podatników, którym służyć ma ta pomoc. Dotyczy to więc podmiotów wymienionych w poszczególnych rozporządzeniach Komisji Europejskiej i memorandach finansowych. Z pewnością nie są nimi podatnicy świadczący usługi na rzecz beneficjentów międzynarodowej pomocy finansowej.
Przed 1 stycznia 2001 r. art. 17 ust. 23 ustawy o CIT - choć budził liczne spory - na ogół był interpretowany tak, że również podmioty niebędące bezpośrednio beneficjentem dotacji, ale uzyskujące wynagrodzenie za swoje świadczenia ze środków pomocowych, w ramach realizacji dotowanych programów, mogą korzystać z określonego w nim zwolnienia.
Od 1 stycznia 2001 r. ustawodawca zmienił brzmienie tego przepisu. Wynika z niego, że wolne od podatku są dochody uzyskane przez podatników od określonych w ustawie o CIT instytucji udzielających dotacji. Trudno więc dziś argumentować, że również "pośredni" beneficjenci dotacji mogą uznawać swoje dochody za zwolnione z CIT. W piśmiennictwie wskazuje się, że aby uzyskać zwolnienie na podstawie art. 17 ust. 23 ustawy o CIT, konieczne jest łączne spełnienie dwóch warunków:
- uzyskanie dochodów od wskazanego przez ustawodawcę podmiotu oraz
- dochody te muszą być środkami z bezzwrotnej pomocy.
Stanowisko to znalazło odzwierciedlenie z piśmie ministra finansów z 8 grudnia 2001 r. (PB5/HM-033-187/01, opubl. Biuletyn Skarbowy nr 6 z 2002 r.).
Dodajmy, że w razie uzyskania dochodów zwolnionych na podstawie art. 17 ust. 23 ustawy o CIT wydatki sfinansowane z takich dochodów nie są kosztem uzyskania przychodów, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o CIT. W sytuacji zatem, gdy wynagrodzenie będzie opodatkowane, wydatki na jego uzyskanie będą kosztem podatkowym (po spełnieniu innych warunków wynikających z ustawy o CIT).