Obecnie tylko podatnicy VAT nie mogą skorygować deklaracji po kontroli przeprowadzonej przez urząd skarbowy. Zabrania im tego art. 81b § 3 ordynacji podatkowej. Nikt już nie pamięta powodów, dla których w 2005 r. wprowadzono to ograniczenie (DzU z 2005 r., nr143, poz. 1199).
Ciekawe, że ci sami podatnicy mogą poprawiać deklaracje pobadaniu przeprowadzonym przez urząd kontroli skarbowej. Nie mają też ograniczeń w rozliczaniu innych podatków, np. dochodowego. Pozwala im na to ustawa o kontroli skarbowej (art. 14c ust. 2). Zgodnie z nią kontrolowany może w ciągu 14 dni od otrzymania protokołu kontroli skorygować złożoną wcześniej deklarację podatkową i to w zakresie objętym postępowaniem.
Przedstawiciele Ministerstwa Finansów twierdzą, że art. 81b § 3 ordynacji, który ogranicza możliwość dokonania korekty deklaracji VAT po zakończeniu kontroli podatkowej, jest skorelowany z art.109 ust.4 i 5 ustawy o VAT mówiącym, że po stwierdzeniu nieprawidłowości w obliczeniu zobowiązania podatkowego naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej nie tylko określa jego prawidłową wysokość, ale też ustala dodatkowe zobowiązanie (rodzaj 30-proc. kary). Ministerialni urzędnicy tłumaczą, że wyeliminowanie przepisów art.81b §3 ordynacji oznaczałoby, iż "przepisy ustawy o VAT w zakresie dodatkowego zobowiązania podatkowego byłyby martwe".
I to jest szansa dla podatników.
Wszystko wskazuje, że dni niekorzystnych dla przedsiębiorców przepisów są już policzone. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych proponuje bowiem usunąć wspomniane ograniczenie w korygowaniu deklaracji, a przy okazji 30-proc. sankcję.
-Od dawna postulowaliśmy wyjaśnienie kwestii korekt dotyczących VAT i wprowadzenie w ordynacji podatkowej regulacji, która w jednoznaczny i niebudzący wątpliwości sposób pozwoli podatnikom na dokonywanie korekty także po kontroli. Dlatego propozycja usunięcia tego przepisu jest pozytywnie oceniana przez środowisko przedsiębiorców -podkreśla Magdalena Garbacz, ekspert z Departamentu Prawnego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Na razie jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie zaczną obowiązywać korzystne dla przedsiębiorców przepisy -czy już od1 stycznia przyszłego roku, czy od 1 kwietnia. Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniane nią przepisy ordynacji podatkowej mają bowiem wejść w życie "pierwszego dnia kwartału następującego po kwartale, w którym ogłoszono ustawę".
Jeśli ustawa zostanie opublikowana przed końcem września 2007 r., nietrudno obliczyć, że jej przepisy zaczną obowiązywać z początkiem2008. Drugie czytanie projektu ma odbyć się na pierwszym po wakacjach parlamentarnych posiedzeniu Sejmu.
Przepisy ustawy o kontroli skarbowej dopuszczają korektę deklaracji w zakresie wszystkich podatków, także VAT, po doręczeniu protokołu kontroli. Podatnik nie ma natomiast możliwości skorygowania deklaracji VAT po kontroli podatkowej przeprowadzonej przez urząd skarbowy, mimo że zgadza się z ustaleniami organu. Taki stan rzeczy nie ma merytorycznych podstaw. Jest niezrozumiały i stawia podatników w niekorzystnej sytuacji. Różnicowanie prawa do korekty w zależności od tego, kto przeprowadza kontrolę, nie ma racjonalnego uzasadnienia. Uchylenie art. 81b § 3 ordynacji jest więc właściwe i pożądane i powinno nastąpić jak najszybciej.