Takie jest zdanie Ministerstwa Finansów. Potwierdziło to w odpowiedzi z 29 maja br., napytanie DF (MB8/420/2007).
Problem opisywaliśmy w DF z 8 marca br. Przypomnijmy, że gdy samochód nie jest objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (AC), przedsiębiorca nie może zaliczyć straty w samochodzie ani kosztów jego napraw powypadkowych do kosztów podatkowych. Nie pozwala na to art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) i art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop).
Inne przepisy nakazują zaliczanie do przychodów podatkowych otrzymanego odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (mówi o tym art. 14 ust. 2 pkt 12 updof, odszkodowanie jako otrzymane pieniądze jest też przychodem osoby prawnej).
Część organów podatkowych uważa więc, że także odszkodowanie otrzymane z polisy OC sprawcy wypadku powinno być zaliczone do przychodów firmy i opodatkowane. Przedsiębiorcy natomiast argumentują, że jest ono wyłączone z przychodów podatkowych jako "zwrócony inny wydatek niezaliczony do kosztów uzyskania przychodu" (na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a updof i art. 12 ust. 4 pkt 6a updop). Pokrywa bowiem koszty napraw powypadkowych, które nie są kosztem podatkowym.
To nie przekonało np. Izby Skarbowej w Gdańsku, która w piśmie z 24 stycznia br. (BI/4218-0025/06) stwierdziła, że odszkodowania nie można traktować jako zwrotu wydatków.
Ministerstwo Finansów zinterpretowało sporne przepisy korzystnie dla podatników. W piśmie przesłanym do redakcji stwierdziło: "na podstawie art. 12 ust. 4 pkt6aupdop nie zalicza się do przychodów otrzymanego odszkodowania w kwocie odpowiadającej kosztom remontu powypadkowego samochodu, które nie zostały zaliczone do kosztów podatkowych. Przychodem będzie natomiast nadwyżka otrzymanego odszkodowania nad poniesionymi kosztami remontu powypadkowego uszkodzonego samochodu". MF powołało się na to, że odszkodowanie ma wyrównać uszczerbek majątkowy, jego celem jest naprawienie szkody, co może nastąpić - według wyboru poszkodowanego - bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłacenie odpowiedniej sumy pieniężnej. Przytoczyło też wyrok Sądu Najwyższego z 13 czerwca 2003 r. (III CZP 32/03), w którym sąd orzekł, że "odszkodowanie przysługujące od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej za uszkodzenie pojazdu mechanicznego obejmuje niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy pojazdu, ustalone według cen obowiązujących na lokalnym rynku".
Dodajmy, że podobne stanowisko zajmuje Krajowa Informacja Podatkowa. Na jej stronach internetowych w dziale najczęściej zadawane pytania znajduje się odpowiedź na pytanie o odszkodowanie z polisy OC sprawcy, otrzymane na pokrycie poniesionych kosztów remontu powypadkowego samochodu. Czytamy tam, że "jeśli samochód podatnika nie był objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC, to podatnik nie mógł wydatków na remont powypadkowy samochodu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (...). Otrzymane odszkodowanie (do wysokości poniesionych kosztów remontu) należy natomiast w tej sytuacji potraktować jako zwrócone inne wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, których stosownie do przepisu art. 12 ust. 4 pkt 6a (...) nie zalicza się do przychodów".
Jest więc szansa na ujednolicenie interpretacji organów podatkowych i to w kierunku korzystnym dla podatników.