- Jestem właścicielem zajazdu. W budynku oprócz pokoi do wynajęcia znajdują się mieszkania pracowników zajazdu, kuchnia, stołówka. Część budynku jest w ogóle nieużywana. Jak opodatkować tę część? -pyta czytelnik DF.
Sposób opodatkowania zależy przede wszystkim od rodzaju budynku. Jeśli z dokumentacji technicznej wynika, że jest to budynek mieszkalny, będzie objęty stawką właściwą dla budynków mieszkalnych - z wyjątkiem części zajętej na wynajem pokoi, kuchnię, stołówkę. W części bowiem zajętej na prowadzenie działalności gospodarczej zastosowanie ma stawka najwyższa (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - uopol). W stosunku do części w ogóle nieużytkowanej, a więc i niezajętej na prowadzenie działalności gospodarczej, nie ma podstaw do zastosowania najwyższej stawki. Podatek powinien być płacony według stawek dla budynków mieszkalnych.
Jeśli jednak chodzi o obiekt inny niż mieszkalny, a wydaje się, że tak w świetle prawa budowlanego zapewne został zaklasyfikowany zajazd, to powinien być on opodatkowany według stawek najwyższych także w tej części, która nie jest wykorzystywana. Wynika to z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) uopol, w którym stwierdza się, że dla budynków lub ich części, jeżeli są one związane z działalnością gospodarczą, właściwa jest najwyższa stawka. To, że właścicielem budynku gospodarczego jest przedsiębiorca, przesądza o tym, iż istnieje związek budynku z działalnością gospodarczą -wynika to bezpośrednio z art. 1a ust. 1 pkt 3 uopol. Zastosowanie niższej stawki byłoby możliwe jedynie wtedy, gdyby budynek ten nie był wykorzystywany do działalności gospodarczej ze względów technicznych (tak wyrok WSA w Olsztynie z9 września 2004 r., I SA/ Ol 220/04).