Wydatek ten powinien być ujęty w kosztach uzyskania przychodów wdacie poniesienia.
Koszty związane z działalnością gospodarczą można podzielić na bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu oraz pozostałe, konieczne dla prowadzenia działalności, ale nieprzynoszące bezpośredniego skutku w postaci konkretnego przychodu.
Koszty kształcenia pracownika, mimo że pośrednio mogą się przyczynić do poprawy sytuacji finansowej pracodawcy, bez wątpienia nie skutkują bezpośrednio konkretnym przychodem, a zatem powinny być rozliczone zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych -są one potrącalne w dacie ich poniesienia.
Ustawodawca zastrzegł ponadto, że jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to wówczas stanowią one koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Chociaż opłata za studia podyplomowe jest wnoszona za okres studiów obejmujący częściowo dwa lata podatkowe, to jednak moim zdaniem należy ją ująć w kosztach jednorazowo, wdacie poniesienia.
W czasie powinny być rozliczane te wydatki, które są związane z usługami wykonywanymi przez dłuższy okres (np. wydatki na prenumeratę czy polisę ubezpieczeniową). Dofinansowanie szkolenia pracownika to działanie jednorazowe. Najczęściej pracodawca zawiera umowę z pracownikiem, z której wynika zobowiązanie do pokrycia konkretnych wydatków. Skutek wydatku dla pracodawcy nie będzie się pojawiał stopniowo, systematycznie przez czas trwania studiów. Można go oczekiwać (o ile w ogóle wystąpi) dopiero jakiś czas po zakończeniu nauki przez pracownika. Autorka współpracuje z Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska