Reklama
Rozwiń

Dojazd do pracy komunikacją miejską: lepiej dostać bilet niż gotówkę - wyrok NSA

Zryczałtowany ekwiwalent wypłacany gońcom miejskim, którzy przemieszczają się komunikacją miejską w związku z obowiązkami, to ich przychód z pracy.

Aktualizacja: 26.02.2020 08:30 Publikacja: 26.02.2020 07:57

Dojazd do pracy komunikacją miejską: lepiej dostać bilet niż gotówkę - wyrok NSA

Foto: AdobeStock

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację fiskusowi, który upierał się przy opodatkowaniu zwrotów kosztów przejazdu pracownikom miasta. Zgodził się, że gdy gońcy dostają gotówkę w formie zryczałtowanej, a nie bilety, takie kwoty podlegają PIT.

Sprawa dotyczyła pracowników rzeszowskiego magistratu. We wniosku o interpretację urząd miasta wyjaśnił, że pracownicy zatrudnieni na stanowisku gońca zajmują się dostarczeniem korespondencji urzędowej. Czynności te wykonywane są w zadaniowym systemie pracy na terenie całego miasta. Urząd tłumaczył, że jako pracodawca zamierza wprowadzić uregulowania w zakresie zwrotu kosztów przejazdów w formie ekwiwalentu dla pracowników, którzy wykonując obowiązki służbowe, korzystają z publicznej komunikacji. Podstawą zwrotu miało być zestawienie złożone przez pracownika na koniec każdego miesiąca.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem