Usługa kontroli stanu technicznego pojazdu - kiedy nie musi być rejestrowana za pomocą kasy fiskalnej

Usługa kontroli stanu technicznego pojazdu nie musi być rejestrowana za pomocą kasy fiskalnej, jeśli podatnik nie przekroczył 20 000 zł obrotu, a sprzedaż następuje na rzecz osób nieprowadzących dzielności gospodarczej.

Aktualizacja: 25.08.2019 16:50 Publikacja: 25.08.2019 11:54

Usługa kontroli stanu technicznego pojazdu - kiedy nie musi być rejestrowana za pomocą kasy fiskalnej

Foto: 123RF

- Podatnik od listopada 2018 r. prowadzi działalność nierejestrową, jako dodatkowe zajęcie po pracy, polegającą na wstępnym sprawdzaniu samochodów dla osób fizycznych potencjalnie zainteresowanych zakupem samochodu (sprawdzanie grubości lakieru, korozji, wizualna ocena: stanu silnika, zużycia wnętrza samochodu, wytarcia tapicerki, stanu ogumienia itp.). Sprawdzanie nie odbywa się w żadnym warsztacie, ani na stacji diagnostycznej. Podatnik nie wystawia pisemnej opinii, która mogłaby zostać użyta w sądzie albo w innych instytucjach. Nie świadczy i nie zamierza świadczyć usług w zakresie doradztwa. Informacje dotyczące samochodu w żaden sposób nie stanowią o dopuszczeniu pojazdu do ruchu, nie mają charakteru ekspertyz technicznych. Usługa polega wyłącznie na sprawdzeniu stanu samochodu bez jakiegokolwiek doradzania co do jego kupna i nie odbywa się to w formie udzielania porad. Płatność za usługi podatnik otrzymuje zazwyczaj przelewem. Nie wszyscy klienci w przelewie czytelnie zaznaczają rodzaj wykonanej usługi, na co podatnik nie ma wpływu. Zdarzają się także wpłaty gotówkowe. Podatnik nie dokonuje i nie zamierza dokonywać dostaw towarów. Obrót zrealizowany w 2018 r. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczył w proporcji do okresu wykonywania tych czynności kwoty 20 000 zł.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd rozszerza stosowanie zasady in dubio pro tributario. Co to oznacza?
Podatki
Sprzedałeś w 2024 r. środek trwały? Możesz dopłacać składkę zdrowotną
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział