Zapłata za ograniczenie praw to przychód z innego źródła - wyrok NSA

Ustanowienie służebności gruntowej nie mieści się w pojęciu umów o podobnym charakterze do najmu czy dzierżawy. W konsekwencji, nie możne być opodatkowane 8,5 proc. stawką zryczałtowanego PIT.

Publikacja: 08.05.2019 05:40

Zapłata za ograniczenie praw to przychód z innego źródła - wyrok NSA

Foto: 123RF

W maju 2015 r. fiskus wydał niekorzystną dla podatniczki interpretację dotyczącą przepisów o PIT. Chodziło o opodatkowanie wynagrodzenia za ustanowienie służebności gruntowej. Podatniczka we wniosku o jej wydanie wyjaśniła, że jest właścicielem nieruchomości, na której w maju 2014 r. umową popisaną ze spółką – właścicielką sąsiedniej działki – ustanowiono służebność gruntową na 30 lat. Z tego tytułu kobieta miała co miesiąc dostawać 7000 zł netto. Dostała też jednorazowo 1,2 mln zł netto. Podatniczka nie prowadzi działalności gospodarczej. Zapytała, czy wynagrodzenie uzyskane z tytułu ustanowienia służebności gruntowej (zarówno comiesięczne, jak i jednorazowe) może opodatkować w 8,5 proc. stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla dochodów z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama