Reklama
Rozwiń

Nie ma VAT od honorarium ze sprzedaży wydawnictwu praw do własnych utworów literackich

Działalność polegająca na sprzedaży wydawnictwom powieści i opowiadań wraz z upoważnieniem do korzystania z nich, za którą wynagrodzenie wypłacane jest w formie honorariów, korzysta z preferencyjnego rozliczenia.

Publikacja: 24.04.2019 06:00

Nie ma VAT od honorarium ze sprzedaży wydawnictwu praw do własnych utworów literackich

Foto: Adobe Stock

Taki wniosek płynie z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 lutego 2019 r. (0114-KDIP4.4012.63.2019.1.EK).

Wnioskodawca, będący zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, prowadzi działalność gospodarczą, pisząc utwory literackie (powieści i opowiadania), które sprzedaje wydawnictwom. Wątpliwości w sprawie dotyczyły tego, czy wynagrodzenie, wypłacane w formie honorariów, które wnioskodawca otrzymuje za licencyjne przekazanie praw autorskich, może korzystać ze zwolnienia z VAT. Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowe honorarium powinno być zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT, z uwagi na punkt 1 objaśnień do załącznika numer 3 do ustawy – wskazującego towary i usługi opodatkowane 8 proc. VAT. Zgodnie z tą regulacją załącznik ten nie ma zastosowania dla towarów i usług zwolnionych lub opodatkowanych stawkami niższymi niż 8 proc. Organ zgodził się z podatnikiem, stwierdzając, że wnioskodawca spełnił zarówno przesłankę podmiotową, jak i przedmiotową, które są konieczne do zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym działalność podatnika będzie mogła korzystać ze zwolnienia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0