Zmiany w ustawie o VAT i prawie o miarach zostały ostatecznie zatwierdzone. Przedsiębiorcy dostali więc informację o ściśle określonych ustawowo terminach na wdrożenie kas online w swoich działalnościach. Obowiązek posiadania kasy online obejmie wszystkich od stycznia 2023 r. a niektóre grupy przedsiębiorców z początkiem roku 2020.
Czytaj także: Firmy dostaną więcej czasu na wymianę kas fiskalnych na kasy online
Ustawodawca zaproponował wydzielić do 2023 r. przepisy przejściowe, dzieląc podatników na grupy, które stopniowo będą zobowiązane do wdrażania kas online oraz likwidacji starych sprzętów.
I tak od:
- stycznia 2020 r. – kasy online będą zobowiązani posiadać przedsiębiorcy:
a) świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
b) sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych;
- lipca 2020 r. – zobowiązane do rejestracji na kasach fiskalnych online będą firmy:
a) świadczące stale lub sezonowo usługi, związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
b) zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
- stycznia 2021 r. – do grupy przedsiębiorców z obowiązkową kasą online trafią również świadczący usługi:
a) fryzjerskie;
b) kosmetyczne i kosmetologiczne;
c) budowlane;
d) w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów;
e) prawnicze;
f) związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.
Ustawodawca zastrzega, że wyżej określone terminy mogą zostać przedłużone w przypadku niewystarczających możliwości techniczno-organizacyjnych przesyłania danych między kasami rejestrującymi a Centralnym Repozytorium Kas.
Od stycznia 2023 r. wszystkie grupy przedsiębiorców mające obowiązek rejestracji sprzedaży na kasie, będą musiały posiadać już kasę online bez względu na rodzaj prowadzonej działalności.
Uwaga! Z rynku kas fiskalnych, do 31 sierpnia 2019 r., znikną kasy z zapisem papierowym, a kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii (nie mylić z kasą fiskalną online), będą wydawane do 31 grudnia 2022 r.
Czy ulga pozostanie
Obecnie na etapie opiniowania, znalazł się równolegle projekt rozporządzenia ministra finansów, w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika. Założenia projektu uwzględniają brak możliwości korzystania z ulgi na zakup kas starego typu, na rzecz ulgi przysługującej jedynie na zakup kas fiskalnych online. Kwota ulgi najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie i zostanie na poziomie 90 proc., jednak nie więcej niż 700 zł. Jednak ministerstwo zaproponowało w projekcie uproszczenie zasad odliczenia ulgi – tak, aby w razie braku wystarczająco dużego podatku należnego, przedsiębiorca nie musiał już przenosić ulgi na kolejne okresy, a mógł jednorazowo wykazać ją w deklaracji VAT.
Kasy fiskalne online mają za zadanie łączyć się automatycznie za pomocą sieci telekomunikacyjnej z Centralnym Repozytorium Kas, przesyłając dane z paragonów oraz dane o zdarzeniach zapisywanych w pamięciach kas rejestrujących, mających znaczenie dla pracy kas rejestrujących, które wystąpiły podczas używania tych kas, w tym o fiskalizacji kasy, zmianach stawek podatku, zmianach adresu punktu sprzedaży i datach dokonania przeglądów technicznych. (...)
Nowe przepisy będą wchodzić w życie stopniowo, jednak pewne grupy przedsiębiorców muszą zaopatrzyć się w kasę już do końca roku 2019.
Autorka jest ekspert wFirma.pl