Reklama
Rozwiń

WSA: usługa organizacji zakupu w kosztach bez limitu

Prowadzenie negocjacji, zawieranie i renegocjowanie umów, a także koordynowanie współpracy z dostawcami i wprowadzanie cen oraz innych warunków dostawy do standardowych systemów koncernowych organizacji zakupów nie są czynnościami podobnymi do usług doradczych. Wydatki poniesione na nabycie takich świadczeń od podmiotu powiązanego mogą być kosztem w pełnej wysokości.

Publikacja: 15.04.2019 05:50

WSA: usługa organizacji zakupu w kosztach bez limitu

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 6 lutego 2019 r. (I SA/Po 900/18).

Podatnik – spółka z o.o. jest podmiotem należącym do grupy, która posiada wyspecjalizowane jednostki świadczące usługi dla podmiotów wchodzących w jej skład. Taka strategia ma na celu zapewnienie wysokich standardów jakości usług, przy jednoczesnym ponoszeniu minimalnych kosztów dzięki specjalizacji danej spółki w określonym zakresie. Spółka zawarła z podmiotem powiązanym umowę o świadczenie usług organizacji zakupu, w tym negocjowanie i zawieranie umów z dostawcami na dostawy materiałów do produkcji, renegocjowanie obowiązujących umów, prowadzenie współpracy z dostawcami, wprowadzanie cen i innych warunków dostawy do standardowych systemów koncernowych. W związku z tym spółka wystąpiła do organu podatkowego z pytaniem, czy ww. koszty nabycia usługi organizacji zakupów podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ust. 1 ustawy o CIT.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?