Aktualizacja: 18.03.2019 05:50 Publikacja: 18.03.2019 05:50
Foto: Adobe Stock
Podstawowym założeniem ustawy – Prawo przedsiębiorców było wprowadzenie ułatwień dla najmniejszych firm. Jedną z nich jest możliwość podjęcia działalności nieewidencjonowanej, która dotyczy aktywności biznesowej o zdecydowanie najniższych przychodach. Pomimo, że konstrukcja ta znajduje się w obrocie prawnym od prawie roku, nadal nie jest jasne jak traktować osoby prowadzące tego typu działalność na gruncie VAT i jak należy dokumentować sprzedaż na rzecz tych podmiotów.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności i jeśli wybrała ryczałt w CIT, miała prawo korzystać preferencji dotyczących zatrudnienia.
Pracownik może złożyć donos do urzędu skarbowego na własną firmę i będzie chroniony przepisami o sygnalistach. Ale lepiej uruchomić sprawną wewnętrzną procedurę dla takich osób, nawet jeśli firma nie ma takiego obowiązku.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Firma, która wykorzystuje koniowóz w działalności gospodarczej, może go amortyzować. Odpisy są kosztem uzyskania przychodów, ale tylko do 150 tys. zł. Koniowóz jest bowiem rozliczany tak jak samochód osobowy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przedsiębiorca Rafał Brzoska, któremu premier Donald Tusk zlecił przygotowanie rekomendacji do deregulacji, ogłosił w środę propozycję, która jak sam stwierdził jest „absolutną rewolucją".
Zespół ds. deregulacji, któremu lideruje przedsiębiorca Rafał Brzoska, opublikował kilkanaście kolejnych propozycji zmian w prawie, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom. Jedna z nich zakłada umożliwienie wystawiania elektronicznych paragonów fiskalnych zamiast papierowych.
W przypadku obciążania najemców kosztami zużycia mediów właściciele mieszkań często mają wątpliwości, jak prawidłowo rozliczyć i udokumentować poniesione wydatki, aby nie narazić się na spór z fiskusem.
Opłata wnoszona tytułem składki członkowskiej zasadniczo nie ma charakteru wynagrodzenia na rzecz koordynatora, więc nie podlega opodatkowaniu VAT. Jej wpłata powinna być dokumentowana notą księgową, a nie fakturą.
Wśród enumeratywnie wymienionych przypadków, w których podatnik nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony, nie został wymieniony brak NIP nabywcy na fakturze VAT, w sytuacji gdy odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze.
Terminy, w których należy wystawiać faktury, są określone przepisami prawa. Pod pewnymi warunkami istnieje możliwość wystawienia faktury przed sprzedażą. Trzeba jednak w tym zakresie wyróżnić różne sytuacje, które mogą mieć odmienne skutki.
Na fakturze dokumentującej sprzedaż sprzedawca zobligowany jest zamieścić informację o podmiocie kupującym określonym jako „nabywca”. Oprócz tego faktura może zawierać również dodatkowe informacje, np. wskazanie płatnika.
W ustawie o akcyzie pojawi się nowa ulga dla samochodów przeznaczonych do testów. Nie będzie integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas