VAT: jaki kurs waluty na zbiorczej korekcie

Udzielenie klientowi rabatu potransakcyjnego dotyczącego wielu dostaw może być udokumentowane jedną fakturą korygującą. Rozliczenia w euro czy dolarach przelicza się na złote według kursu NBP z ostatniego dnia roboczego sprzed dnia jej wystawienia.

Publikacja: 18.07.2018 06:10

VAT: jaki kurs waluty na zbiorczej korekcie

Foto: 123RF

- Spółka (podatnik VAT czynny) udziela swoim kontrahentom rabatów posprzedażowych uzależnionych wyłącznie od wysokości zrealizowanych zakupów w danym okresie. Rabaty udzielone są za okresy półroczne, tj. styczeń-czerwiec oraz lipiec-grudzień. Spółka zawierając umowę sprzedaży z kontrahentem określa pułap, po przekroczeniu którego kontrahent nabywa prawo do rabatu. Faktury sprzedażowe wystawiane są, w zależności od ustaleń z kontrahentami, w złotych albo w walucie obcej (np. euro, dolary, funty). Spółka zamierza wystawiać zbiorcze faktury korygujące dla danego kontrahenta, obejmujące wszystkie faktury sprzedażowe wystawione w danym okresie, będącym podstawą do rozliczenia rabatu. Zbiorcze korekty są wystawiane w sposób wskazany w art. 106j ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 ustawy o VAT. Data wystawienia faktury zbiorczej nie pokrywa się wprost z terminem zakończenia okresu, za który udzielany jest rabat (tj. 30 czerwca albo 31 grudnia danego roku) ani z datą podaną na informacji z księgowości, będącej podstawą do wystawienia faktury korekty. Do przeliczenia na złote kwot wyrażonych w walucie obcej spółka posługuje się, dla celów VAT, kursami średnimi NBP. Po jakim kursie spółka powinna przeliczyć kwoty wykazane na zbiorczych fakturach korygujących? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Trwałe połączenie z gruntem: dlaczego fiskus zdecydował się na zmianę definicji?
Podatki
PIT-11 za 2024 r. Zbliżają się ważne terminy dla pracodawców
Podatki
Podatek od strat do zapłaty. Może być zerowy, ale wyliczenie jest żmudne
Podatki
Sąd: fiskus nie może ścigać spadkobiercy prezesa obciążonego podatkiem spółki
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Podatki
Bez wódki i piwa nie będzie imprezy? Fiskus ma swoje zdanie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego