Reklama
Rozwiń

VAT: jaki kurs waluty na zbiorczej korekcie

Udzielenie klientowi rabatu potransakcyjnego dotyczącego wielu dostaw może być udokumentowane jedną fakturą korygującą. Rozliczenia w euro czy dolarach przelicza się na złote według kursu NBP z ostatniego dnia roboczego sprzed dnia jej wystawienia.

Publikacja: 18.07.2018 06:10

VAT: jaki kurs waluty na zbiorczej korekcie

Foto: 123RF

- Spółka (podatnik VAT czynny) udziela swoim kontrahentom rabatów posprzedażowych uzależnionych wyłącznie od wysokości zrealizowanych zakupów w danym okresie. Rabaty udzielone są za okresy półroczne, tj. styczeń-czerwiec oraz lipiec-grudzień. Spółka zawierając umowę sprzedaży z kontrahentem określa pułap, po przekroczeniu którego kontrahent nabywa prawo do rabatu. Faktury sprzedażowe wystawiane są, w zależności od ustaleń z kontrahentami, w złotych albo w walucie obcej (np. euro, dolary, funty). Spółka zamierza wystawiać zbiorcze faktury korygujące dla danego kontrahenta, obejmujące wszystkie faktury sprzedażowe wystawione w danym okresie, będącym podstawą do rozliczenia rabatu. Zbiorcze korekty są wystawiane w sposób wskazany w art. 106j ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 ustawy o VAT. Data wystawienia faktury zbiorczej nie pokrywa się wprost z terminem zakończenia okresu, za który udzielany jest rabat (tj. 30 czerwca albo 31 grudnia danego roku) ani z datą podaną na informacji z księgowości, będącej podstawą do wystawienia faktury korekty. Do przeliczenia na złote kwot wyrażonych w walucie obcej spółka posługuje się, dla celów VAT, kursami średnimi NBP. Po jakim kursie spółka powinna przeliczyć kwoty wykazane na zbiorczych fakturach korygujących? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem