Reklama
Rozwiń

Najem urządzenia za granicą z podatkiem u źródła

Jeśli spółka wypłaca w Polsce kontrahentowi z innego kraju wynagrodzenie za usługi najmu lub dzierżawy urządzenia przemysłowego to musi pobrać zryczałtowaną daninę. I to niezależnie od miejsca zawarcia kontraktu i wykonania czynności.

Publikacja: 28.05.2018 06:20

Najem urządzenia za granicą z podatkiem u źródła

Foto: ROL

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników niemających miejsca siedziby ani zarządu na terytorium Polski, przychodów z tytułu m.in. należności za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, ustala się w wysokości 20 proc. przychodów.

Literalne brzmienie przywołanego przepisu prowadzi do wniosku, że swoim zakresem obejmuje on „użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego", co należy rozumieć jako przekazanie drugiej stronie na podstawie jakiegokolwiek tytułu prawnego (np. najem, użytkowanie, dzierżawa, leasing) wszelkich konstrukcji stanowiących zespół elementów technicznych, w tym także środków transportu.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?