Aktualizacja: 25.04.2018 06:40 Publikacja: 25.04.2018 06:40
Foto: 123RF
Spór w sprawie dotyczył prawa do kosztów w PIT za 2009 r. Z akt wynikało, że podatnik jest przedsiębiorcą, a jego jednoosobowa firma zajmuje się działalnością deweloperską. W kwietniu 2013 r. złożył korektę PIT-36L za 2009 r. wyjaśniając, że pierwotnie nie wykazał w nim jako kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu. Był to kredyt zaciągnięty na zakup nieruchomości zabudowanej blokiem mieszkalnym.
Fiskus nie uwzględnił skutków podatkowych korekty. Zauważył, że nieruchomość, na którą został zaciągnięty kredyt, została wniesiona przez przedsiębiorcę do spółki komandytowo-akcyjnej jako aport, w zamian za udziały. W konsekwencji, odsetki zapłacone przez przedsiębiorcę nie mogą być jego kosztem podatkowym. Jak tłumaczyli urzędnicy, wniesiona aportem do spółki nieruchomość, pomimo że została wykazana w ewidencji środków trwałych jednoosobowej działalności gospodarczej skarżącego, po aporcie nie była już środkiem trwałym jego przedsiębiorstwa. Nie może w dalszym ciągu stanowić źródła przychodów tej jednoosobowej działalności. A skoro tak, to zapłacone po przeniesieniu własności nieruchomości na rzecz spółki odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup nie mogą być uznane za wydatki poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów prowadzonej przez podatnika jednoosobowej działalności. Przedsiębiorca odwołał się, ale nic to nie dało. Fiskus konsekwentnie twierdził, że od stycznia 2007 r. nieruchomość stanowiła już majątek spółki. Co prawda organ zgodził się, że przychody i koszty z różnych źródeł podlegają sumowaniu, ale dotyczy to danego podmiotu gospodarczego – czy to jednoosobowej firmy, czy spółki niebędącej osobą prawną.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Posłużenie się w uchwale zwrotem „budynek po kapitalnym remoncie” nie stanowi o istotnym naruszeniu prawa.
Ciężarem darowizny, który może zmniejszyć należny od niej podatek, jest tylko takie polecenie, którego wykonanie powoduje uszczuplenie majątku obdarowanego. Nie jest nim wydatek na zakup nieruchomości dla siebie.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił w poniedziałek skargi kasacyjne dotyczące budowy zamku w Stobnicy w województwie wielkopolskim. Wyrok oznacza, że pozwolenie na budowę obiektu jest ważne.
• Ważna informacja dla firm korzystających z obniżonej ceny prądu • Czy przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych? • Owoce i warzywa dla zatrudnionych. Nowa interpretacja fiskusa • Zmiany w raportowaniu schematów podatkowych. Chodzi o tajemnicę zawodową • Rząd przyjął pierwszy pakiet deregulacyjny. Ale zrobił mniej, niż pierwotnie zapowiadał • Kary dla firm za naruszenie prawa pracy? Jest decyzja Senatu • Czy pracownik może teraz bezkarnie donosić do skarbówki na szefa? • Ważne terminy na ten tydzień
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną rzecznika praw obywatelskich w sprawie wezwania UFG do wniesienia opłaty karnej za brak ubezpieczenia OC auta.
Podatnik, który ma zaległość z rocznego PIT i spłaca ją za zgodą fiskusa w ratach, nie przekaże swojego 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas