Reklama
Rozwiń

PIT i leasing: czy organ może zakwestionować zbyt wysoką opłatę wstępną

Ustawa o PIT nie zawiera ograniczenia wysokości czynszu inicjalnego w sumie opłat ponoszonych na podstawie umowy leasingu. Powszechnie przyjmuje się jednak, że nie powinien on przekraczać 45 proc. wartości jej przedmiotu.

Publikacja: 23.04.2018 06:10

PIT i leasing: czy organ może zakwestionować zbyt wysoką opłatę wstępną

Foto: Fotolia.com

- Za kilka dni mam podpisać umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy. Prowadzę działalność gospodarczą, jestem płatnikiem VAT i rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Jaką maksymalną opłatę wstępną leasingową mogę zaliczyć w koszty? Leasingodawca twierdzi, że aż 45 proc. Ale czy na pewno? – pyta czytelnik.

W przypadku umów leasingu operacyjnego, gdy korzystającym jest przedsiębiorca, stosownie do art. 23b ust. 1 ustawy o PIT, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są przychodem finansującego i odpowiednio kosztem uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem art. 23b ust. 2 i 3 ustawy o PIT. Warunkiem jest, aby:

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0