VAT: płatnik nie zastosuje prewspółczynnika

W związku z otrzymaniem wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji płatnika podatku od należności wypłacanych pracownikom i zleceniobiorcom, przedsiębiorca nie ma obowiązku stosowania prewskaźnika.

Publikacja: 16.04.2018 05:30

VAT: płatnik nie zastosuje prewspółczynnika

Foto: 123RF

Czy w przypadku otrzymania wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji płatnika podatku (np. od wynagrodzeń pracowników, zleceniobiorców), przedsiębiorca zobowiązany jest stosować prewskaźnik, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT? – pyta czytelnik.

W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej u podatnika mogą wystąpić działania czy sytuacje, które nie generują opodatkowania VAT, jak np. otrzymywanie wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji płatnika podatku. „Towarzyszą" one działalności gospodarczej i nie stanowią obok niej odrębnego przedmiotu działalności podatnika. Nie podlegają one opodatkowaniu VAT, jednak ich istnienie nie oznacza, że u podatnika występują czynności wykonywane poza działalnością gospodarczą (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 17 lutego 2016 r., IPPP1/4512-1233/15-2/RK).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku