#RZECZoPRAWIE - Agnieszka Wnuk: jak UE chce opodatkować działalność cyfrową

Przychody z udostępniania przestrzeni na reklamy czy ze sprzedaży danych użytkowników mają być opodatkowane w państwie, w którym przedsiębiorca ma użytkowników swojego portalu.

Aktualizacja: 30.03.2018 20:54 Publikacja: 30.03.2018 19:18

Agnieszka Wnuk

Agnieszka Wnuk

Foto: tv.rp.pl

dgk

Unia Europejska pracuje nad opodatkowaniem spółek cyfrowych. Skąd taki pomysł? - pytała gościa piątkowej #RZECZoPRAWIE Anna Wojda.

- To konieczność wynikająca z ogromnego rozwoju działalności cyfrowej. Każdy z nas doświadcza tego na co dzień: kupujemy przez internet, rezerwujemy hotele przez internet, zamawiamy wizyty u lekarzy. Projektowane zmiany w prawie podatkowym, którymi zajmuje się teraz UE, ale i OECD, dotyczą firm prowadzących działalność transgraniczną, czyli siedzibę, biuro mają w jednym państwie, a świadczą usługi w wielu różnych państwach za pośrednictwem internetu. Bo świat wokół się cyfryzuje, a w prawie międzynarodowym nie ma regulacji, które pozwalałyby taką działalność uchwycić. Firma amerykańska czerpie korzyści z tego, że ma użytkowników portalu w Polsce czy innym państwie UE. Choćby przez umieszczanie reklam. Czyli jakaś część jej dochodu jest generowana w Polsce, a tymczasem Polska nie ma prawa, by tę część dochodu opodatkować - wyjaśniła Agnieszka Wnuk, doradca podatkowy w Crido Taxand.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rewolucja w podatku od nieruchomości 2025. Wyjaśniamy zmiany
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Podatki
Jak rozliczyć premię za polecenie kandydata do pracy? Nowe stanowisko fiskusa
Podatki
Sąd pyta Trybunał w Luksemburgu o PCC od przekształcenia spółki komandytowej w jawną
Podatki
Podatki 2025. Te zmiany w przepisach podatkowych trzeba znać
Podatki
Donald Trump straszy cłami. W obliczu wojny celnej warto się przyjrzeć, czym handlujemy