Ujęcie księgowe i podatkowe spotkań integracyjnych

Do ewidencji kosztów imprez organizowanych przez firmę używa się zwykle kont „Ubezpieczenia i inne świadczenia" lub „Usługi obce", w zależności od celu i grona uczestników. Te dwa kryteria mogą wyznaczać rozliczenie w CIT.

Publikacja: 28.03.2018 06:30

Ujęcie księgowe i podatkowe spotkań integracyjnych

Foto: Adobe Stock

Wiele firm w prowadzonej działalności organizuje różnego rodzaju spotkania integracyjne dla pracowników, partnerów biznesowych lub klientów, które mają na celu osiągnięcie konkretnych celów biznesowych. Organizacja imprezy integracyjnej dla pracowników czy kontrahentów ma zwykle na celu zwiększenie lojalności wobec organizatora. Spotkania tego typu to zwykle rodzaj rekreacji i wypoczynku oraz sposób oderwania od codzienności, co pozytywnie wpływa na lojalność pracowników oraz kontrahentów, identyfikację z firmą i jej celami oraz ogólny wizerunek danej jednostki gospodarczej. Ujęcie w księgach rachunkowych takich kosztów nie powinno stanowić specjalnego problemu. Co do zasady, firma-organizator powinna je odnieść w ciężar działalności operacyjnej, przy zachowaniu zasady memoriału opisanej w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości (uor), która mówi, że dana jednostka gospodarcza powinna ująć w księgach rachunkowych wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT