Aktualizacja: 07.03.2018 05:20 Publikacja: 07.03.2018 05:20
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Podatnicy zobligowani do sporządzenia dokumentacji podatkowej, których przychody lub koszty przekroczą w roku podatkowym 2017 równowartość 10 mln euro, razem z deklaracją podatkową CIT-8 po raz pierwszy zostali zobowiązani do złożenia uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi (CIT-TP). Wzór takiego sprawozdania stanowi załącznik do rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 8 czerwca 2017 r. w sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (DzU poz. 1190). Sprawozdanie otrzymało postać formularza, którego uzupełnienie polega głównie na zakreśleniu odpowiednich pozycji. Finalna wersja formularza jest wynikiem uwzględnienia wielu uwag zgłaszanych w trakcie konsultacji publicznych w listopadzie 2016 r. W stosunku do poprzedniego projektu, formularz został znacząco skrócony oraz uproszczony w zakresie danych przedstawianych organom podatkowym. Z uwagi na brak precyzyjnych kryteriów w zakresie niektórych pozycji, uzupełnienie formularza CIT-TP może jednak wciąż sprawiać podatnikom trudności.
Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółowe dane dotyczące rozliczeń ryczałtowców za 2023 rok. Z informacji resortu wynika, że nastąpił kolejny wzrost popularności tej formy opodatkowania - w ubiegłym roku skorzystało z niej blisko 2 miliony podatników, czyli o 260 tysięcy więcej niż rok wcześniej.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przepisy przewidują dwie preferencje dla firm, które przekazały żywność ofiarom powodzi. Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że powinny stosować zerową stawkę podatku, a nie zwolnienie.
Skarbówka poważnie traktuje pojawienie się wielkiej liczby pustych faktur. Kontrole mają być wycelowane w oszustów.
Wątpliwości co do zakresu opodatkowania podatkiem u źródła, które zrodziło złe tłumaczenie oficjalnej polskiej wersji umowy ze Szwecją, trzeba było rozstrzygać w oparciu o wersję angielską dokumentu.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Zapraszamy do odsłuchania najnowszego webinaru „Rzeczpospolitej”: Samochód w firmie – rozliczenia podatkowe: formy najmu i zielone rozwiązania dla samochodów.
Wątpliwości co do zakresu opodatkowania podatkiem u źródła, które zrodziło złe tłumaczenie oficjalnej polskiej wersji umowy ze Szwecją, trzeba było rozstrzygać w oparciu o wersję angielską dokumentu.
Nikt nie wie co dokładnie oznacza należyta staranność w podatku u źródła. Ministerstwo Finansów w swoich wytycznych przekracza kolejne granice racjonalności, fiskus dostosowuje się do nowych koncepcji, a płatnicy łapią się za głowę.
Według informacji opublikowanych przez Ministerstwo Finansów w pierwszej kolejności obowiązek przekazywania JPK CIT obejmie 71 podatkowych grup kapitałowych oraz ok. 4000 podatników CIT o przychodach przekraczających 50 mln euro.
Z końcem października upływa termin na sporządzenie dokumentacji cen transferowych. Tymczasem w przypadku spółek komunalnych już samo określenie tego, czy spółka taka musi, czy też nie musi sporządzić taką dokumentację, staje się poważnym wyzwaniem. Powodem jest funkcjonowanie w obrocie prawnym dwóch różnych interpretacji tego samego przepisu.
Aby zakwalifikować wydatki na earn-out, trzeba wziąć pod uwagę ich faktyczny cel i charakter w konkretnej sytuacji. Nabyć udziały (akcje) mona bowiem również w innym celu niż osiągnięcie przychodów z zysków kapitałowych.
Pracodawca uwzględni w kosztach uzyskania przychodów wydatki na integrację pracowników. Z kosztów trzeba natomiast wyłączyć udział współpracowników B2B w spotkaniu firmowym.
Kurs euro z 1 października br. był niższy niż rok temu. A to oznacza, że w przyszłym roku będą obowiązywać niższe limity decydujące o statusie małego podatnika, możliwości płacenia ryczałtu ewidencjonowanego czy nieprowadzenia pełnej księgowości.
Wydaje się, że po latach sporów z organami podatkowymi kwestia podatku u źródła od składek płaconych na rzecz zagranicznych ubezpieczycieli została – jednolicie i w sposób korzystny dla płatników – rozstrzygnięta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas