Czy od dywidendy z kapitału zapasowego trzeba zapłacić CIT

W stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2018 r., katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych był określony w art. 10 ust. 1 ustawy o CIT w sposób otwarty. Wskazane w tym przepisie dochody miały charakter przykładowy i nie stanowiły jedynych dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Przesłanką decydującą o tym, co należało to tej kategorii przychodów był tytuł prawny w postaci udziałów wniesionych do kapitału spółki.

Publikacja: 29.01.2018 01:00

Czy od dywidendy z kapitału zapasowego trzeba zapłacić CIT

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 12 grudnia 2017 r. (I SA/Rz 702/17).

Wnioskodawca jest akcjonariuszem hiszpańskiej spółki akcyjnej z siedzibą na terytorium Hiszpanii. Spółka hiszpańska zamierza wypłacić wnioskodawcy dywidendę sfinansowaną ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym spółki utworzonym z nadwyżki wartości wkładów wniesionych do spółki nad wartością nominalną wyemitowanych przez nią akcji. Wnioskodawca nieprzerwanie przez okres ponad dwóch lat posiada w kapitale spółki bezpośrednio więcej niż 10 proc. akcji. Uzyskanie dywidendy nie nastąpi w związku z zawarciem umowy, wykonaniem czynności prawnych, których celem jest uzyskanie zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 20 ust. 3 lub art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, a uzyskanie zwolnienia nie będzie skutkować wyeliminowaniem podwójnego opodatkowania tych dochodów. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawca zwrócił się do organu z pytaniem, czy wypłata dywidendy ze spółki finansowana w całości albo w części ze środków pochodzących z kapitału zapasowego spółki, będzie dla wnioskodawcy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy o CIT (obowiązującego do 31 grudnia 2017 r.). W ocenie wnioskodawcy wypłata dywidendy będzie dla niego dochodem (przychodem) podlegającym zwolnieniu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa