Czy od dywidendy z kapitału zapasowego trzeba zapłacić CIT

W stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2018 r., katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych był określony w art. 10 ust. 1 ustawy o CIT w sposób otwarty. Wskazane w tym przepisie dochody miały charakter przykładowy i nie stanowiły jedynych dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Przesłanką decydującą o tym, co należało to tej kategorii przychodów był tytuł prawny w postaci udziałów wniesionych do kapitału spółki.

Publikacja: 29.01.2018 01:00

Czy od dywidendy z kapitału zapasowego trzeba zapłacić CIT

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 12 grudnia 2017 r. (I SA/Rz 702/17).

Wnioskodawca jest akcjonariuszem hiszpańskiej spółki akcyjnej z siedzibą na terytorium Hiszpanii. Spółka hiszpańska zamierza wypłacić wnioskodawcy dywidendę sfinansowaną ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym spółki utworzonym z nadwyżki wartości wkładów wniesionych do spółki nad wartością nominalną wyemitowanych przez nią akcji. Wnioskodawca nieprzerwanie przez okres ponad dwóch lat posiada w kapitale spółki bezpośrednio więcej niż 10 proc. akcji. Uzyskanie dywidendy nie nastąpi w związku z zawarciem umowy, wykonaniem czynności prawnych, których celem jest uzyskanie zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 20 ust. 3 lub art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, a uzyskanie zwolnienia nie będzie skutkować wyeliminowaniem podwójnego opodatkowania tych dochodów. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawca zwrócił się do organu z pytaniem, czy wypłata dywidendy ze spółki finansowana w całości albo w części ze środków pochodzących z kapitału zapasowego spółki, będzie dla wnioskodawcy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy o CIT (obowiązującego do 31 grudnia 2017 r.). W ocenie wnioskodawcy wypłata dywidendy będzie dla niego dochodem (przychodem) podlegającym zwolnieniu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama