Aktualizacja: 09.09.2024 05:17 Publikacja: 22.08.2024 14:54
Foto: Bloomberg
Wszystkie te podmioty w zakres swoich obowiązków raportowych będą musiały włączyć sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju wprowadzoną przez dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2022/2464 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dalej: CSRD).
Obywatelstwo ekonomiczne innego kraju eliminuje ryzyka polityczne i ekonomiczne, gwarantując stabilność gospodarczą. Drugi paszport to także otwarte granice, swoboda w prowadzeniu globalnych interesów.
W prawie polskim nie ma obecnie regulacji, która wprost ustanawiałaby zasady odpowiedzialności odszkodowawczej za szkody doznane przez uczestników sportu.
Podwyższenie kapitału zakładowego zawsze wymaga zgłoszenia do Krajowego Rejestru Sądowego.
Spółki nie mogą obniżać podstawy swojego opodatkowania o koszty uzyskania przychodu w trakcie bycia na ryczałcie od dochodów spółek. Jednak rezygnacja, czy też utrata prawa do bycia na estońskim CIT nie oznacza likwidacji spółki.
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent. Klienci, którzy otworzą CitiKonto, będą mogli skorzystać przez 4 miesiące z promocyjnego oprocentowania 7,2% na koncie oszczędnościowym do kwoty 100 000 złotych. Tym razem dodatkowo można zgarnąć nawet 320zł!
Nie można odpowiedzieć jednoznacznie, że kara umowna podlega opodatkowaniu VAT lub opodatkowaniu nie podlega. Jest to uzależnione od sytuacji faktycznej w danej sprawie.
Formentor oferuje szeroki wybór silników i technologii.
Od kilku miesięcy eksperci ESG na łamach naszego dodatku poruszają tematy związane z raportowaniem. Omawiamy kwestie regulacji i obowiązków, strategii ESG i jej wdrożenia w przedsiębiorstwie, edukacji czy w końcu samego procesu raportowania.
Unijna dyrektywa CSRD nakłada na firmy obowiązek ustandaryzowanego raportowania ESG. Wymaga to znaczących zmian w sposobie prowadzenia biznesu, budowy nowych strategii uwzględniających zrównoważony rozwój, być może całkowitej zmiany modelu biznesowego
W dzisiejszym złożonym świecie finansów, etyka i zgodność z przepisami są kluczowe dla utrzymania zaufania i stabilności.
Najważniejszym interesariuszem zrównoważonego rozwoju społecznego są pracownicy. Dbanie o ich dobrostan i rozwój kapitału ludzkiego jest dla firmy kluczowe. Inwestowanie w dobrostan pracowników przynosi korzyści nie tylko poszczególnym osobom, wpływa także na lepsze wyniki finansowe firmy.
Jeszcze do niedawna przedsiębiorstwa skupione na wdrażaniu założeń zrównoważonego rozwoju poświęcały relatywnie niewiele uwagi procesom zachodzącym w ich łańcuchach wartości.
Rozporządzenie Komisji Europejskiej wprowadzające pierwszy zestaw Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju określa podstawowe standardy przekrojowe i tematyczne, mające zastosowanie do wszystkich spółek objętych obowiązkiem raportowania zgodnie z dyrektywą CSRD. Standard ESRS E5 z zakresu standardów środowiskowych koncentruje się wokół działań wdrażających ideę gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) w przedsiębiorstwie i przyjętej polityki surowcowej.
Rozwój gospodarki jest kluczowym celem zarówno dla korporacji, jak i społeczności lokalnych. Współpraca dużych firm ze średnimi i małymi organizacjami w obszarze ESG może odegrać istotną rolę w promowaniu wzrostu gospodarczego.
Rośnie zainteresowanie najemców powierzchnią magazynową, będzie także więcej nabywców magazynów logistycznych.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 8 na 9 września Kijów był celem ataku rosyjskich dronów-kamikadze.
Izrael przeprowadził w niedzielę, późnym wieczorem, atak powietrzny na Syrię, atakując liczne cele w muhafazie (prowincji) Hana - informują syryjskie media państwowe. W ataku zginęło co najmniej czterech cywilów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę
Tak jeden z kaukaskich narodów stał się zakładnikiem imperialnej polityki Kremla. Ku przestrodze innym, których politycznie i finansowo uzależnił od siebie Władimir Putin.
Słaby popyt na samochody elektryczne zwiększa straty koncernów motoryzacyjnych i zmusza je do opóźniania planów całkowitej rezygnacji z produkcji aut spalinowych.
Dzisiaj obywateli już nie ma, politykę opanowali bowiem wyznawcy. A tam, gdzie w polityce szerzą się wyznania, tam nieuchronnie pojawiają się fanatyzm i doktrynerstwo.
Gdy powstawały zręby Europejskiego Zielonego Ładu, dialog z Komisją Europejską był dość ograniczony. Sytuacja zmieniła się w momencie wybuchu wojny w Ukrainie.
Nazywając przebudowę centrum cargo we Frankfurcie „niemieckim CPK” i śmiejąc się z „opieszałości” obecnego rządu, liczni politycy opozycji udowodnili, że z liczbami i gospodarką są wyraźnie na bakier. Albo cynicznie manipulują.
Choć rynek kurierski nad Wisłą rozgrzany jest do czerwoności, to mniejsze podmioty z branży ledwo zipią. Aż 78 proc. działalności gospodarczych w tym sektorze znajduje się w słabej lub wręcz bardzo złej kondycji – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Czy integracja Ukrainy z sieciami logistycznymi Unii Europejskiej pomoże w przekształceniu jej w kluczowy węzeł transportowy w Europie? – zastanawia sie ukraiński badacz.
Zrzeczenie się przez bank prawa do podniesienia zarzutu przedawnienia skutkuje – w razie zapłaty przedawnionego zobowiązania, np. odsetek – brakiem możliwości zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów CIT.
W naszej ofercie 75 proc. mieszkań jest w cenach poniżej 500 tys. zł – mówi dr Iwona Sroka, członek zarządu Murapolu.
Wynajmowanie nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cele mieszkaniowe jest zwolnione z VAT. Warunku tego nie spełnia udostępnianie turystom pokoi gościnnych, gdyż jest to usługa krótkotrwałego zakwaterowania.
Spory personalne i merytoryczne w każdej koalicji to nic nowego. Polityka to przecież wieczny i nieustanny konflikt na różnych poziomach. Dla obecnie rządzącej koalicji jednak dalsze rozkręcanie się sporu wewnątrz może być groźne.
Wśród najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem telekomunikacyjnym jest określenie celów na najbliższe lata oraz wypracowanie systemu regulacji. Trzeba się zastanowić, co zrobić, by rynek się rozwijał, i jak finansować ten rozwój.
Wraz z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego podziału i przekształcenia transgranicznego pojawił się obowiązek uzyskania opinii szefa KAS potwierdzającej, że takie reorganizacje nie prowadzą do nadużycia prawa podatkowego.
Kwestia opodatkowania wyciągu narciarskiego może zostać ostatecznie rozstrzygnięta. Jedynie elementy budowlane kolei linowej są przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Europa może stać się bardziej konkurencyjna, gdy wykorzysta potencjał innowacyjny firm farmaceutycznych. Polska prezydencja może posłużyć do przedstawienia potrzeb i blokad, ale także stworzenia optymalnych rozwiązań.
Festiwal w Wenecji kocha Pedra Almodóvara. Tu zdobywał najważniejsze nagrody, łącznie z tegoroczną za film „W pokoju obok”. Ale Wenecja potrafi też przyciągnąć innych świetnych artystów, stąd tyle tu interesujących filmów.
Poszukujemy prężnych rynków, energicznych i zdolnych pracowników, którzy pomogą nam zrealizować naszą misję. I właśnie to znaleźliśmy w Polsce – mówi Peter Pernot-Day, dyrektor ds. strategicznych i korporacyjnych na Amerykę Północną i Europę w SHEIN.
Anne Applebaum przedstawia współczesne autokracje jako sieci kleptokratyczne, które wspierają się nawzajem – pisze historyk idei w recenzji książki „Koncern Autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem”.
Transformacja w polskim wydaniu bez gazu się nie powiedzie. Specyfika krajowego rynku wymaga indywidualnego podejścia. Gaz stanowi paliwo pomostowe w tym procesie. Jest niezbędny w energetyce, ale także w ciepłownictwie.
Sposób, w jaki rozwija się branża leasingów, pokazuje, w jakiej kondycji są firmy. Zmniejszenie biurokracji i zmiany strategii biznesowych pozwolą na stabilny rozwój branży, a zatem i firm, oraz skuteczną odpowiedź na potrzeby rynkowe.
InPost to nie tylko maszyny Paczkomat®, ale cały ekosystem – mówi Izabela Karolczyk-Szafrańska, Chief Marketing & ESG Officer, Grupa InPost.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas