Działania w zakresie zrównoważonego rozwoju społecznego

Najważniejszym interesariuszem zrównoważonego rozwoju społecznego są pracownicy. Dbanie o ich dobrostan i rozwój kapitału ludzkiego jest dla firmy kluczowe. Inwestowanie w dobrostan pracowników przynosi korzyści nie tylko poszczególnym osobom, wpływa także na lepsze wyniki finansowe firmy.

Publikacja: 22.08.2024 14:19

Działania w zakresie zrównoważonego rozwoju społecznego

Foto: Adobe stock

Istnieje wiele metod, które można stosować, aby rozwijać kapitał ludzki i pozytywnie wpływać na dobrostan pracowników. Przykłady takich działań to podejście doceniające (ang. Appreciative Inquire), czy też metoda PERMA™.

Podeście doceniające to podejście do rozwoju organizacyjnego i zarządzania zmianą, które koncentruje się na identyfikowaniu i wzmacnianiu mocnych stron, sukcesów i pozytywnych aspektów organizacji. Zamiast skupiać się na problemach i słabościach, zachęca do odkrywania tego, co działa dobrze, i wykorzystywania tych spostrzeżeń do tworzenia pożądanej przyszłości firmy. Wiąże się to z zadawaniem ważnych, otwartych pytań w celu wywołania konstruktywnego dialogu, wspierania współpracy i inspirowania innowacji w zespołach i firmach. Podejście doceniające ma na celu katalizowanie pozytywnych zmian i transformacji poprzez budowanie na istniejących zasobach i możliwościach organizacji (metoda została opracowana na Case Western Reserve University, począwszy od artykułu Davida Cooperridera i Suresha Srivastvy z 1987 roku).

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Reforma podatku od nieruchomości: co nas czeka od 2025?
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
8,5 proc. ryczałtu dla menedżera na B2B? To możliwe
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Wakacje składkowe: Nowa ulga dla przedsiębiorców od listopada
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
JPK CIT: Rewolucja podatkowa od 2025 roku
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Nie ma pełnej swobody w rozwiązaniu umowy próbnej