Aktualizacja: 23.01.2025 22:25 Publikacja: 30.08.2024 12:38
Rozwiązanie spółki przez porozumienie wspólników, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego nie stanowi przychodu wspólnika.
Foto: Adobe Stock
Podwyższenie kapitału zakładowego i dopłaty to klasyczne sposoby na dokapitalizowanie spółki z o.o. W praktyce jednak, gdy spółka potrzebuje gotówki, najczęściej korzysta się z pożyczki bądź kredytu.
Do prowadzenia biznesu – oczywiście również w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – niezbędny jest odpowiedni kapitał, którego wysokość jest wprost proporcjonalna do skali przedsięwzięć gospodarczych. Tym samym jego pozyskanie staje się podstawowym zadaniem dla odpowiedzialnych za zarządzanie spółką. Jak mu sprostać?
Już od 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie istotne zmiany w opodatkowaniu nieruchomości.
Brytyjski magazyn „What Car?” opublikował kolejną odsłonę swojego rankingu „Reliability Survey”, w którym 30 tysięcy właścicieli przekazało swoje opinie na temat aut. Jak wypadło Suzuki? Niezawodnie!
Przedsiębiorcy świadczący usługi menedżerskie na kontraktach B2B mogą skorzystać z niższej stawki ryczałtu wynoszącej 8,5 proc.
Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z „wakacji składkowych”, czyli zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.
Już od 2025 roku duże firmy i podatkowe grupy kapitałowe będą musiały raportować JPK CIT.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Pracodawca nie ma obowiązku podawać przyczyny wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny. Sąd pracy może jednak ją badać z punktu widzenia zasad współżycia społecznego czy dyskryminacji.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Spółka, której tylko pośrednim jedynym udziałowcem są kościelne osoby prawne, nie ma prawa do zwolnienia w CIT.
Spółka może podać jako przyczynę wypowiedzenia umowy o pracy członka zarządu upływ jego kadencji na tym stanowisku, nawet gdy ma to dopiero nastąpić.
Wypłata zatrzymanych zysków na podstawie uchwały, dokonana po przekształceniu spółki komandytowej w spółkę z o.o., nie spowoduje powstania po stronie wspólników przychodu do opodatkowania PIT.
Wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. może nastąpić z ważnych powodów, podlegających weryfikacji w postępowaniu sądowym. Umowa spółki nie może ograniczać prawa sądu do oceny przyczyn wyłączenia.
Działanie w imieniu fundacji rodzinnej w organizacji, podobnie jak spółki z o.o. w organizacji, wiąże się z odpowiedzialnością osób reprezentujących te podmioty. Na czym ona polega oraz jak można ją ograniczyć?
Połączenie spółek z o.o. (udziałowca i spółki zależnej) będących polskimi rezydentami podatkowymi jest neutralne podatkowo.
Notarialne poświadczenie podpisu wymagane jest tylko przy przeniesieniu własności udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Członkowie zarządów spółek pełnią odpowiedzialną funkcję w strukturze spółki. W swojej działalności są zobowiązani do dochowania szczególnego stopnia staranności, wynikającego z zawodowego charakteru ich działalności oraz lojalnego działania wobec spółki. Brak przezorności w wykonywaniu funkcji może prowadzić do ich odpowiedzialności wobec spółki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas