Aktualizacja: 14.09.2024 06:41 Publikacja: 30.08.2024 12:38
Rozwiązanie spółki przez porozumienie wspólników, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego nie stanowi przychodu wspólnika.
Foto: Adobe Stock
Podwyższenie kapitału zakładowego i dopłaty to klasyczne sposoby na dokapitalizowanie spółki z o.o. W praktyce jednak, gdy spółka potrzebuje gotówki, najczęściej korzysta się z pożyczki bądź kredytu.
Do prowadzenia biznesu – oczywiście również w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – niezbędny jest odpowiedni kapitał, którego wysokość jest wprost proporcjonalna do skali przedsięwzięć gospodarczych. Tym samym jego pozyskanie staje się podstawowym zadaniem dla odpowiedzialnych za zarządzanie spółką. Jak mu sprostać?
Już 20 września 2024 r. wejdzie większość zmian w prawie autorskim, wynikających z implementacji dyrektywy DSM. Jakie obowiązki będą mieć pośrednicy usług internetowych, a jakie prawa twórcy utworów?
Chińskie prawo sprzyja nieuczciwym praktykom, jakimi są podszywanie się pod zagraniczne marki czy rejestracja znaków towarowych w celu ich odsprzedaży właścicielom marki. Jak przedsiębiorca może zabezpieczyć własne prawa?
Zmiany w projekcie rozporządzenia UE w sprawie patentów niezbędnych do spełnienia normy 2017/1001 przewidują konkretny zestaw rozwiązań chroniących interesy małych i średnich przedsiębiorstw. Celowość wprowadzenia regulacji w takim kształcie pozostaje jednak wątpliwa.
Obywatelstwo ekonomiczne innego kraju eliminuje ryzyka polityczne i ekonomiczne, gwarantując stabilność gospodarczą. Drugi paszport to także otwarte granice, swoboda w prowadzeniu globalnych interesów.
W prawie polskim nie ma obecnie regulacji, która wprost ustanawiałaby zasady odpowiedzialności odszkodowawczej za szkody doznane przez uczestników sportu.
Największa przewaga samochodu elektrycznego nad spalinowym wynika z zerowej emisji CO2 podczas jazdy oraz zdecydowanie większej sprawności napędu.
Kiedy należy sporządzić protokół, co powinno się w nim znaleźć? Czym może grozić niedopełnienie formalności? Jakie konsekwencje może mieć zbyt późne sporządzenie protokołu z posiedzenia organów spółki z o.o.? Czy pomimo niezaprotokołowania lub błędnego zaprotokołowania uchwały, może ona wywrzeć zamierzone skutki?
Kwestionowanie uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej z użyciem actio pauliana (skargi pauliańskiej) ma istotne zalety z perspektywy ochrony wierzycieli. Budzi jednak wątpliwości na tle wynikającego z kodeksu spółek handlowych systemu zaskarżania uchwał zgromadzeń.
Ocena, czy z członkiem zarządu zawarto umowę o pracę, zależy od okoliczności sprawy oraz celu, do którego zmierzały strony. Istotne jest, czy nawiązanie stosunku pracy nie miało na celu obejścia prawa oraz czy zachowano elementy konstrukcyjne stosunku pracy.
Braki w składzie jednostki organizacyjnej nie wstrzymają już postępowania egzekucyjnego. Sąd może dla spółki ustanowić kuratora. Koszty ustanowienia kuratora obciążają dłużnika i zwraca się je sądowi po ich wyegzekwowaniu.
Przepisy Kodeksu spółek handlowych o ochronie kapitałów własnych spółek definiują granice transferów na rzecz wspólników i akcjonariuszy spółek kapitałowych. Czy akcjonariusze prostej spółki akcyjnej mogą otrzymywać transfery ze spółki łatwiej niż wspólnicy i akcjonariusze pozostałych spółek kapitałowych?
Pod pojęciem sporu, o jakim stanowi art. 210 § 1 kodeksu spółek handlowych, należy rozumieć nie tylko typowe postępowania procesowe, w których jedną ze stron jest członek zarządu, a drugą spółka, lecz także postępowania nieprocesowe z udziałem tych podmiotów w charakterze uczestników.
Wygaśnięcie mandatów członków zarządu spółki z o.o., którzy powołani zostali na wspólną kadencję, oznaczać może „reset” w stosunkach korporacyjnych spółki i dalsze nieprzewidziane skutki. Jak temu przeciwdziałać?
Każda zmiana niesie za sobą jakieś ryzyko. Zasada ta działa również w biznesie, ale są sposoby, by to ryzyko ograniczyć.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy sześć rosyjskich obwodów było atakowanych przez ukraińskie drony.
Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta, Donald Trump, zapowiedział masowe deportacje imigrantów z Haiti z miasta Springfield w stanie Ohio.
86 zarzutów usłyszy niebawem 29-letni motocyklista z Danii. Dotyczą one jazdy z dużą prędkością na motocyklach, jazdy na tylnym kole i narażania innych użytkowników drogi na niebezpieczeństwo - poinformowała tamtejsza policja. Dowodów dostarczył sam oskarżony. Na kasku miał bowiem zamontowaną kamerę, która dostarczyła śledczym kilku godzin nagrań.
CBOS opublikował najnowsze wyniki sondażu preferencji partyjnych. Badanie przeprowadzono w dniach 9-12 września. Uczestników pytano o to na kogo zagłosowaliby, gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbyły się w najbliższą niedzielę.
Ani likwidacja ani trudna sytuacja pracodawcy nie mają wpływu na prawo uczestnika do jego środków już zgromadzonych w PPK
Papież Franciszek w czasie powrotu z Singapuru do Rzymu został zapytany o wybory prezydenckie w USA - informuje Reuters.
Białorusinka Darii O. usłyszała w piątek wyrok za współpracę z KGB i przekazywanie rosyjskim służbom informacji o białoruskiej opozycji w Polsce. Według Telewizji Biełsat, kobieta jest już na wolności.
David Gilmour, kategorycznie odrzuca możliwość comebacku Pink Floyd, nękany pytaniami przy okazji premiery nowej solowej płyty „Luck And Strange”, która od 13 września jest na pierwszym miejscu na brytyjskiej liście albumów.
Tajlandia spodziewa się w ostatnich czterech miesiącach roku ponad 12 milionów turystów, a w całym roku prawie 36 milionów. Całoroczne przychody z turystyki przyjazdowej sięgną około 54 miliardów dolarów.
Ponad jedna czwarta młodych czarnoskórych mężczyzn stwierdziła, że poparłaby kandydata Partii Republikańskiej Donalda Trumpa w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA. Tak wynika z z piątkowego sondażu NAACP, Krajowego Stowarzyszenia na rzecz Popierania Ludności Kolorowej.
Kontynuujemy rozwój naszego wspólnego projektu jądrowego z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi. Nic po rozmowach z nowym zarządem spółki się nie zmieniło – powiedział Patrick Fragman, prezes Westinghouse podczas rozmowy z dziennikarzami. Kluczowy kontrakt dotyczący zaprojektowania elektrowni może się jednak opóźnić. Jednocześnie polski rząd robi krok milowy w rozmowach na temat finansowania elektrowni jądrowej z Komisją Europejską.
Chiny będą "stopniowo podnosić" wiek emerytalny - taka decyzja zapadła w czasie 11. sesji Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.
Koncern DTEK najbogatszego Ukraińca inwestuje 140 milionów euro w magazyny energii, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy. Buduje też instalacje OZE.
Niemiecka policja aresztowała w czwartek 27-letniego Syryjczyka, który miał planować atak na niemieckich żołnierzy przy użyciu dwóch maczet - informują niemieckie media.
Polska dostała zielone światło od Komisji Europejskiej na pomoc publiczną w wysokości około siedmiu miliardów złotych na budowę fabryki Intela w naszym kraju - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na konferencji prasowej.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że następny Szczyt Pokojowy odbędzie się w listopadzie i Federacja Rosyjska zostanie na niego zaproszona.
ING Bank Śląski poinformował w piątek po południu o sporej awarii swoich systemów. Klienci mają problem z dostępem do bankowości internetowej i mobilnej, ale też z płatnościami.
Zmiany w spółce Polska Amunicja, która chce produkować amunicję 155 mm dla Wojska Polskiego. Prywatni udziałowcy wykupili udziały od państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu.
Gołym okiem widać zmianę jakościową w kierowaniu prokuraturą. Ale widać też brak rozliczeń dyspozycyjnych prokuratorów - mówi Ewa Wrzosek, prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów.
Wśród członków demokratycznej rosyjskiej opozycji rozpętała się prawdziwa burza. Opozycjonista Leonid Wołkow, pobity na Litwie w marcu przez dwóch Polaków stwierdził, że stał za tym jeden z rosyjskich emigrantów politycznych.
Prokuratura Krajowa opublikowała informację na temat postępowań prowadzonych wobec Jerzego Ziarkiewicza, byłego Prokuratora Regionalnego w Lublinie, który miał przechowywać w garażu akta spraw niewygodnych dla ludzi PiS.
Prawnicy, którzy publikują specjalistyczne teksty na stronie kancelarii, mogą skorzystać z preferencyjnych 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Holenderski rząd ogłosił w piątek, że zamierza wdrożyć środki, które mają ograniczyć napływ imigrantów do kraju w najbliższych miesiącach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas