Kody GTU a usługi kompleksowe. Kiedy stosować kody?

Podatnicy mogą mieć wątpliwości czy usługi kompleksowe, w których skład wchodzą towary lub usługi objęte obowiązkiem oznaczenia kodem GTU, objęte są obowiązkiem ich stosowania.

Publikacja: 27.05.2021 14:19

Kody GTU a usługi kompleksowe. Kiedy stosować kody?

Foto: Kody GTU wprowadzono w ramach uszczelnienia systemu podatkowego. Źródło: Adobe Stock

Kody GTU to rodzaj klasyfikacji stosowanej w pliku JPK_VAT, która określa przynależność niektórych sprzedawanych towarów i usług, do jednej z trzynastu wyodrębnionych grup. Kody GTU wprowadzono w ramach uszczelnienia systemu podatkowego.

Podatnicy zgodnie z art. 106 b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zobowiązani są do wystawienia faktury dokumentującej : „sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.” Podstawa opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obejmuje: „koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.” Podatnicy mogą mieć wątpliwości czy usługi kompleksowe, w których skład wchodzą towary lub usługi objęte obowiązkiem oznaczenia kodem GTU, objęte są obowiązkiem ich stosowania. Symbole GTU stosowane są w oznaczeniach w JPK _V7 i nie ma potrzeby umieszczania ich na fakturach.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy