Ze wsparcia będą mogli skorzystać przedsiębiorcy którzy z powodu zatrucia Odry znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. tj. uzyskali przychód z działalności w miesiącu wskazanym w rozporządzeniu niższy o co najmniej 50 proc. w stosunku do uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających albo w tym samym miesiącu roku poprzedniego. Ma ono przysługiwać w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego zgłoszonego do 31 lipca 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (z datą powstania ubezpieczeń nie późniejszą niż 1 lipca 2022 r.). Świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek o jego przyznanie trzeba będzie złożyć wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie udostępnionym przez ZUS. Wśród danych osobowych, numeru NIP, PESEL, adresu prowadzenia działalności, rachunku bankowego, wniosek powinien zawierać oświadczenie wnioskodawcy (płatnika składek) potwierdzające rodzaj przeważającej na 1 lipca 2022 r. działalności oznaczonej kodem PKD (ich wykaz będzie wskazany w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy) oraz uzyskany przychód i jego spadek. A także oświadczenia wnioskodawcy o spełnieniu warunków, uzyskania świadczeniach pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

ZUS ma wypłacać jednorazowe świadczenie niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności mającej wpływ na prawo do świadczenia i jego wysokość, na rachunek bankowy zewidencjonowany na koncie płatnika składek. Odmowa przyznania świadczenia następować będzie w drodze decyzji, od której przysługiwać będzie odwołanie do sądu według zasad Kodeks postępowania cywilnego dla postępowań w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Przepisy mają wejść w życie z mocą od 1 sierpnia 2022 r.

Czytaj więcej

3010 zł na pracownika. Ustawa o pomocy dla firm znad Odry w Sejmie