Mały ZUS plus to niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu z działalności za ubiegły rok kalendarzowy. Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej. 

Z tego rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Warunkiem skorzystania z ulgi jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Zgodnie z dotychczasowymi zasadami, z Małego ZUS Plus mogli korzystać przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia firmy. Od 1 sierpnia okres ten został wydłużony dla nich o kolejne 12 miesięcy, dzięki czemu będą mogli skorzystać z rozwiązana łącznie przez 48 miesięcy.

Niższe składki, ale wyższy PIT

Jak pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik przedsiębiorcy, którym skończył się w tym roku mały ZUS + (po 36 miesiącach korzystania), mogą na niego wrócić (na 12 miesięcy). Jeśli chcą już za wrzesień odprowadzać niższe składki na ubezpieczenia społeczne (i ewentualnie w ogóle nie płacić na Fundusz Pracy), muszą załatwić formalności w sierpniu. Trzeba też pamiętać, że zmniejszenie tych kwot oznacza wyższy dochód z działalności i większy podatek.

– Jeśli po powrocie na mały ZUS+ przedsiębiorca zapłaci mniejsze kwoty wymienionych składek, będzie miał wyższy dochód. W konsekwencji wyjdzie mu większy PIT. A także składka zdrowotna, która na skali i liniówce jest liczona od dochodu – tłumaczy na łamach "Rzeczpospolitej" Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w InFakt.

Jak wygląda sytuacja przedsiębiorców na ryczałcie? – Po powrocie na mały ZUS+ ryczałtowiec płaci mniej na ubezpieczenia społeczne, mniej też odlicza, zapłaci więc wyższy podatek. Może też zdarzyć się, że mniejsze odliczenia spowodują podwyższenie składki zdrowotnej – mówi ekspert.

Jak wrócić na Mały ZUS plus?

Przedsiębiorcy, którym w sierpniu tego roku nie skończyło się 36 miesięcy małego ZUS plus lub w lipcu skończyło się 36 miesięcy małego ZUS plus nie muszą ponownie zgłaszać się do ubezpieczeń. Dodatkowe 12 miesięcy ulgi doliczymy tym osobom automatycznie.

Z kolei przedsiębiorcy, którym preferencja skończyła się w pierwszej połowie 2023 r. i zgłosili się do ubezpieczeń z kodem 05 10 (lub 05 12), muszą go teraz zmienić na 05 90 (lub 05 92). Jak to zrobić? Należy wysłać do ZUS deklarację ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z ubezpieczeń), a następnie ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń). - Ulga zacznie obowiązywać od 1 dnia następnego miesiąca. Jeśli ktoś złoży ZUS ZUA/ZUS ZZA w sierpniu 2023 roku, mały ZUS plus będzie ważny od 1 września. W takim przypadku w wyrejestrowaniu z ubezpieczeń oraz w zgłoszeniu do ubezpieczeń należy wskazać datę od 1 września 2023 r. Jednocześnie składki za sierpień 2023 r płatnik opłaca w dotychczasowej wysokości - wyjaśnia ZUS.