Sygnalista dostanie ochronę, ale jeśli się pomyli, może go czekać więzienie

Kara czeka osobę, która utrudni składanie zawiadomienia o nieprawidłowościach. Już niedługo system odbierania takich zgłoszeń będzie musiało stworzyć 20 tys. największych działających w Polsce firm.

Publikacja: 18.10.2021 19:13

Sygnalista dostanie ochronę, ale jeśli się pomyli, może go czekać więzienie

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Stanowi ona implementację unijnej dyrektywy o sygnalistach (2019/1937).

W myśl nowych przepisów wszystkie podmioty sektora publicznego i prywatnego zatrudniające co najmniej 50 pracowników będą musiały stworzyć wewnętrzny system przyjmowania od sygnalistów zgłoszeń o nieprawidłowościach. Dla przedsiębiorców zatrudniających od 50 do 249 osób projekt przewiduje jednak odroczenie przewidzianych w ustawie obowiązków do 17 grudnia 2023 r. Dla firm działających w sektorze finansowym, np. banków, funduszy inwestycyjnych, zakładów ubezpieczeń, towarzystw emerytalnych, domów maklerskich, obowiązek utworzenia systemu zawiadamiania o nieprawidłowościach będzie niezależny od liczby zatrudnionych. W pozostałych firmach stworzenie takiego systemu będzie dobrowolne.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo pracy
Takie osoby są ciągle potrzebne na rynku pracy. Muszą jednak walczyć ze stereotypami
Prawo pracy
Zmiany w przepisach o mobbingu w ogniu krytyki ze strony przedsiębiorców
Prawo pracy
Nie będzie podwyżek kar dla firm. Sejm przyjął poprawkę
Prawo pracy
Poselska „wrzutka" do kosza? Znamy decyzję Senatu w sprawie surowych kar dla firm
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo pracy
Burzliwa dyskusja nad wyższymi karami dla firm. Są wątpliwości konstytucyjne