Sygnalista dostanie ochronę, ale jeśli się pomyli, może go czekać więzienie

Kara czeka osobę, która utrudni składanie zawiadomienia o nieprawidłowościach. Już niedługo system odbierania takich zgłoszeń będzie musiało stworzyć 20 tys. największych działających w Polsce firm.

Publikacja: 18.10.2021 19:13

Sygnalista dostanie ochronę, ale jeśli się pomyli, może go czekać więzienie

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Stanowi ona implementację unijnej dyrektywy o sygnalistach (2019/1937).

W myśl nowych przepisów wszystkie podmioty sektora publicznego i prywatnego zatrudniające co najmniej 50 pracowników będą musiały stworzyć wewnętrzny system przyjmowania od sygnalistów zgłoszeń o nieprawidłowościach. Dla przedsiębiorców zatrudniających od 50 do 249 osób projekt przewiduje jednak odroczenie przewidzianych w ustawie obowiązków do 17 grudnia 2023 r. Dla firm działających w sektorze finansowym, np. banków, funduszy inwestycyjnych, zakładów ubezpieczeń, towarzystw emerytalnych, domów maklerskich, obowiązek utworzenia systemu zawiadamiania o nieprawidłowościach będzie niezależny od liczby zatrudnionych. W pozostałych firmach stworzenie takiego systemu będzie dobrowolne.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo pracy
Zmiany w nazwach stanowisk. Mają być neutralne płciowo
Prawo pracy
Czy szef może wysłać załodze maila z danymi odchodzącego pracownika? Ważny wyrok
Prawo pracy
Biurokracja hamuje pracę zdalną. Będzie zmiana przepisów?
Prawo pracy
Sejm przyjął projekt dot. jawności wynagrodzeń. Co się zmieni dla pracodawców?
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Prawo pracy
Zmiany w stażu pracy na finiszu. Samozatrudnienie jak etat